معرفی کتاب میان دنیا و من نوشته تا-نهیسی کاوتس

1
8533
میان دنیا و من، نوشته‌ی تا-نهیسی کاوتس
میان دنیا و من، نوشته‌ی تا-نهیسی کاوتس
معرفی کتاب میان دنیا و من نوشته تا-نهیسی کاوتسReviewed by محمدهادی علیپورمطلق on Jan 28Rating:

«تفاوت نژادی؛ فرزند نژاد پرستی است، نه پدر آن»

به ندرت میشه یه نویسنده‌ی سیاه‌پوست آمریکائی رو پیدا کرد که توی نوشته‌هاش کتابی در رابطه با نژاد پرستی و رفتار امریکائی‌ها با سیاه پوستان وجود نداشته باشه. اما اتفاقی که در چندسال اخیر توی جوامع ادبی رخ داده اینه که در حال حاضر به آثار سیاه پوست‌ها بیشتر از پیش بها داده میشه، نمونه بارز این موضوع مارلون جیمزه که برنده جایزه من بوکر ۲۰۱۵ شد. البته نویسندگان زیادی به موضوعات نژاد پرستی توی کتاب‌هاشون اشاره دارن، اما وقتی نویسنده به صورت مستقیم با این پدیده روبرو باشه بهتر می تونه موضوعات رو توصیف بکنه، مثل رمان رالف الیسون با عنوان مرد نامرئی.

متنی که در اول این مطلب نقل کردیم از کتاب غیر داستانی تا-نهیسی کاوتس با عنوان میان دنیا و منبین دنیا و من – که برنده جایزه ملی کتاب امریکا در قسمت غیر داستانی در سال ۲۰۱۵ شد. این کتاب از مجموعه‌ای از نامه ها تشکیل شده که از زبان نویسنده در رابطه با احساسات، نمادها و واقعیاتی که در خصوص «سیاه بودن در آمریکا» وجود دارن برای پسر نوجوانش نوشته شدن.

کاوتس سعی کرده تا ظلمی که در طول تاریخ امریکا نسبت به سیاه پوست‌ها اعمال شده رو برای پسرش به تصویر بکشه و در مورد مسائلی مانند خشونت نسبت به سیاه پوستان و همچنین تبعیض پلیس در قبال این افراد توضیح داده. او همچنین در رابطه با ترسی که توی وجود خودش نسبت به این تبعیضات احساس می‌کنه نوشته و به خصوص ترسش از آسیب‌های جسمی که سفید پوستان بهش زدن رو بیان کرده. نهیسی برای اینکه روایت‌هاش رو به صورت شفاف تر و ملموس تری برای پسرش نقل کنه به صورت مختصر در رابطه با وقایعی که برای خودش اتفاق افتادن با شیوه زندگی‌نامه خود‌نوشت سخن گفته.

منتقدان بر این باورند که کتابمیان دنیا و من از کتاب جیمز بالدوین با عنوان آتش بعدی الهام گرفته، در واقع کاوتس همانند جیمز بر این باور است که هیچ تغییر عمده مثبتی در خصوص برابری نژاد‌ برای سیاه پوست‌ها در آمریکا رخ نخواهد داد. و می‌شه گفت که دیدگاه این دو نویسنده در مقابل عقاید خوش‌بینامه مارتین لوتر کینگ مبنی بر «اتحاد نژادها» و مالکوم ایکس مبنی بر «ملیت گرایی» قرار داره. در واقع به عقیده کاوتس دلیلی برای خوش بین بودن وجود نداره، او همچنین انتظاری نداره تا اتحاد و همکاری مثبتی برای تغییر وضعیت در میان سفیدهای برتر وجود داشته باشه. و در بخشی این عقیده رو اینطور بیان می‌کنه که مرگ حتی در صورت مرگ نظام برتر سفید که در حال حاضر حکومت می‌کنه، نتیجه نهایی چیزی جز به وجود آمدن «یک طبقه قاصد جدید» نخواهد بود.

پیام اصلی که نویسنده قصد داره به پسرش منتقل کنه احساس ترسیه که از بچه‌گی همراه با اون بوده و در تمام مقاطع زندگیش توی رفتارش و نحوه زندگی کردنش تأثیر گذاشته، ترس از آسب‌های بدنی، ترس از پلیس و رفتارهای تبعیض آمیز اونها نسبت به سیاه‌پوستان، ترس از رفتارهای سفید پوستان در خیابان‌ها و شاید مهمتر از اینها ترس تغییرات موقعیت‌های اجتماعی و دست یابی به شغل و جایگاه اجتماعی مناسب باشه، کاوتس معتقده که دست‌یابی به یک شغل و جایگاه مناسب و در کل موفقیت برای سیاه پوست‌ها در آمریکا خیلی سخته و مسیری که اونها باید طی کنن خیلی ترسناکه. داستان پایانی کتاب میان دنیا و من در رابطه با دختر یک کشاورز به نام مابل جونزه که تلاش داره زندگی خوبی و راحتی رو برای بچه‌هاش درست بکنه. کاوتس در ادامه  داستان آخر (نامه آخر) کشته شدن کارمن جونز توسط پلیس رو روایت می‌کنه، کارمن جونز پسر مابل و همکلاسی دوران بچگی کاوتس  به طور اشتباهی توسط یک پلیس به قتل رسیده و هدف کاوتس از روایت این داستان نشان دادن این موضوعه که همنوعان (در اینجا منظور افراد سیاه پوست می‌باشد) کارمن از این فاجعه خیلی تحت تأثیر قرار می‌گیرند و درواقع این موضوع در رابطه با تمامی ظلم‌هایی که نسبت به سیاه پوست‌ها می‌شه صدق می‌کنه و این جامعه سیاه است که تحت تأثیر شدید این رفتارها قرار داره.

3.67/5 (3)

امتیاز دهی

یک دیدگاه

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.