معرفی کتاب مرد بی وطن نوشته کورت ونه‌گات جونیور


0
معرفی کتاب مرد بی وطن نوشته کورت ونه‌گات جونیورReviewed by آیلار بهرامی on Apr 3Rating:

مرد بی وطن، اثر کورت ونه گات خالق اثر ماندگار سلاخ خانه شماره پنج است که در سال ۲۰۰۵ به انتشار رسید. این کتاب در واقع مجموعه مقالاتی است که ونه گات آنها را بین سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ در در مجله  این دیز تایمز به چاپ می رسانده است.

نویسنده در این اثر با بی پروایی به نقد سیاست های دولت آمریکا در زمان ریاست جمهوری جورج دابلیو بوش می پردازد و از رویکردی که آمریکا نسبت به سایر کشورها از جمله عراق دارد، سخت بیزار است. ونه گات که خود در بمباران درسدن و در جنگ جهانی دوم  حضور داشته و برای آمریکا جنگیده است در این کتاب اذعان دارد که خود را بی هیچ وجه آمریکایی نمی داند. این اثر به همین خاطر مرد بی وطن نام گذاری شده است.

هر کدام از این مقاله ها با نقل قولی از بوکونون که از شخصیت های کتاب گهواره گربه است شروع می شود و این موضوع  خواندن آن بخش را بسیار جذاب می کند. خواننده با این کتاب بسیار می خندد. طنز تلخ و دردمندانه ای که ونه گات برای ارائه مفاهیمی از قبیل جنگ، مرگ، مشکلات روحی و روانی و انسان گرایی از آن بهره جسته است. به نظر خود من این اثر به هیچ وجه اثر خسته کننده ای نیست و از آن دست کتابهایی است که در یک نشست تمام می شود. جاذبه دیگری که این اثر دارد این است که  ادبیات و نگارش کتاب به گونه ای است که انگار خود ونه گات آمده و با خواننده اش گپ می زند و درد و دل می کند.

 مرد بی وطن ونه گات در ایران توسط انتشارات مروارید و با ترجمه خانم ها پریسا سلیمان زاده اردبیلی و زیبا گنجی به انتشار رسیده است. از طرفی این اثر با عنوان مرد بدون وطن با ترجمه آقای علی اصغر بهرامی و با همکاری نشر چشمه در دسترس است.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.