معرفی کتاب سپید دندان نوشته جک لندن

1
4119
سپید دندان، نوشته‌ی جک لندن
سپید دندان، نوشته‌ی جک لندن
معرفی کتاب سپید دندان نوشته جک لندنReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Jun 17Rating:

بعد از دریافت نقدهای جنجالی و پر هیاهویی در ۱۹۰۴ پیرامون کتاب آوای وحش، جک لندن بسیار مشتاق بود تا ایده دیگری را نه به عنوان دنباله بلکه مانند یک کتاب مکمل منتشر کند و نتیجه آن، کتاب سپید دندان بود. لندن در نامه‌ای به ناشر خود نوشت: می‌خواهم آن پروسه را معکوس کنم. به جای وحشی کردن یک سگ، قصد دارم تکامل و پیشرفت را در تشکیل خانواده، وفاداری، عشق به اخلاقیات و همه امکانات و خصائص خوب نشان دهم. بعد از آوای وحش به عنوان یک پیشرو، او اعلام کرد که سپید دندان یک موفقیت خواهد بود.

در ۲۱ فوریه ۱۹۰۶ به ویراستار خود نوشت که برای نوشتن رمان سپید دندان آماده است اما کار را تا ۷ ژوئن هم آغاز نکرده بود زیرا مشغول نوشتن تعدادی داستان کوتاه بود تا به سرعت مقداری پول نقد به دست آورد. همچنین مشغول خرید مزرعه‌ای نزدیک گلن الن در کالیفرنیا بود چون قصد ازدواج با چرمن کترج را داشت. سرانجام هنگامی که نوشتن را در ۲۶ ژوئن آغاز کرد، از هر وقت دیگری در سال‌های پیشین خوشحال تر بود و رمان جدید عقیده او را منعکس می‌کرد که سیاهی نا امیدی روح را می‌توان با عشق و محبت درمان کرد. نگارش کتاب به آرامی در طول تابستان ادامه یافت تا سرانجام کتاب در ۱۰ اکتبر به پایان رسید. لندن سپید دندان را با سرعت خاص خود نوشت و کتاب بعد از عرضه به بازار  به فروش خوبی دست یافت. او در ۱۱ نوامبر در تلگرافی به نامزدش از خوشحالی خود و فروش بالای کتاب نوشت. آن‌ها هشت روز بعد با یکدیگر ازدواج کردند.

زمینه اصلی در سرتاسر رمان سپید دندان، طبیعت گرایی است. به طور کلی طبیعت گرایی به افرادی اشاره می‌کند که به زندگی نگرشی کاملا علمی دارند. در این داستان، نگرش طبیعت گرایانه اعتقاد دارد که انسان‌ها و سایر موجودات قربانیان وراثت و محیط زیست پیرامون خود هستند. زمینه محیط زیست در ابتدای کتاب سپید دندان، آنجا نشان داده می‌شود که جک لندن چشم انداز را به وضوح توصیف می‌کند و به صورتی استادانه خرابکاری‌های شیطانی را با عوامل طبیعت گرایی ترکیب می‌کند. از سوی دیگر داستان سپید دندان با رویکرد جبرگرایی بیولوژیکی و اجتماعی نوشته شده است و جک لندن اعتقاد دارد اگرچه بیوتی اسمیت (شخصیت منفی داستان) یک هیولاست اما باید مسائلی که باعث شدند تا رفتار بد در آن نهادینه شود را سرزنش کرد و وی را مسئول  این روحیه نامناسب ندانست.

جک لندن کتابهای بسیاری را بر اساس ایده های محبوب داروین و مفهوم فرآیند انتخاب طبیعی نوشت به خصوص رمان‌‌های سپید دندان و آوای وحش. فرآیند انتخاب طبیعی به این معنا که تنها قوی ترین، درخشان ترین و سازگار ترین  عناصر هر گونه زنده خواهد ماند، و این مفهوم همواره در ذهن لندن پر رنگ بود. این ایده در شخصیت سپید دندان گنجانده شده است. از همان آغاز داستان، او یکی از قوی ترین توله گرگ هاست که می‌تواند در شرایط قحطی زنده بماند. قدرت و هوش او، او را به ترسناک ترین سگ اردوگاه سرخ پوستان تبدیل می‌کند. یکی از عناصر مهم کتاب که ممکن است مورد غفلت واقع شود، توانایی سپید دندان در تطبیق دادن خود با هر شرایطی و در نتیجه زنده ماندن اوست.

گرچه سال‌ها بعد انتقاداتی در مورد نظریات داروین مطرح شد که این نقدها همچنان هم ادامه دارد، اما خواندن سپید دندان فارغ از همه این نظریات علمی و بحث‌های پیرامونشان جذابیت و کشش خود را از دست نداده است.

3.67/5 (3)

امتیاز دهی

یک دیدگاه

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.