زندگی‌نامه و معرفی کتاب‌های ویرجینیا وولف

0
2871
ویرجینیا وولف، نویسنده انگلیسی
ویرجینیا وولف، نویسنده انگلیسی

ویرجینیا وولف از مشهورترین نویسندگان قرن بیستم است. وولف در دوران بین دو جنگ جهانی، یکی از تأثیرگذارترین اعضا گروه بلومزبری -محفلی متشکل از نویسندگان، روشنفکران، هنرمندان و فلاسفه انگلستان- به شمار می‌رفت و نقش حائز اهمیتی در جامعه ادبی لندن داشت. علاوه بر خلق رمان‌های بی‌نظیر؛ وولف نویسنده‌ی مقالاتی با موضوعات متعدد از قبیل: نظریات هنری، تاریخ ادبیات، فمنیسم و مطالعات زنان و همچنین سیاست بوده است.

وولف در خانواده‌ای خوشنام و مرفه به دنیا آمد. به این دلیل که پدر و مادر او ارتباطات قوی اجتماعی و هنری در لندن داشتند، وولف موقعیت مناسبی برای شناخت هنر نویسندگی پیدا کرد و همچنین کتابخانه پربار منزل پدری‌اش که اجازه دسترسی کامل به آن داشت منبع بسیار خوبی برای مطالعات او بود. وی از همان کودکی تصمیم به نویسنده شدن گرفت. تعطیلات تابستانی او در سنت ایوس، کورنوال (جنوب غربی انگلستان) سپری می‌شد و این منطقه نقش بسیار مهمی در تخیلات ذهنی ویرجینیا وولف داشت. بعدها وی فضای داستانی رمان به سوی فانوس دریایی را از این منطقه وام گرفت.

زندگی این نویسنده موفق با بحران‌های روحی و روانی زیادی همراه است، او و خواهرش در کودکی مورد سوء‌استفاده دو برادر ناتنی‌شان قرار گرفتند و این مسئله یکی از عوامل زمینه‌ساز برای مشکلات روحی وولف بود. اولین بحران روحی و افسردگی او در سیزده سالگی و با فوت نابهنگام مادرش اتفاق افتاد و دو سال بعد وقتی خواهر ناتنی‌اش هم درگذشت این افسردگی شدت یافت. اما شدیدترین ضربه روحی وقتی به او وارد شد که در بیست و دو سالگی پدرش را از دست داد. این موضوع باعث شد او در بیمارستان بستری شود و پس از آن همواره از نوسانات دوره‌ای روانی رنج می‌برد.

اولین کتابی که وولف منتشر کرد با نام سفر به بیرون یا ملیمبروسیا شناخته می‌شود. وولف تغییرات زیادی در عنوان و پیش‌نویس این داستان اعمال کرد که آن را نتیجه تغییرات در زندگی خودش دانسته‌اند چرا که اغلب شخصیت‌های داستان‌های او الهام گرفته از اطرافیانش بودند. وولف از خلاق‌ترین نویسندگان انگلیسی بود که در نقل داستانش از شیوه سیال ذهن استفاده می‌کرد و در عین حال ویژگی‌های روانی و عاطفی شخصیت‌ها در داستان می‌گنجاند.

وولف نهایتا در ۵۹ سالگی در حالی که جیب‌هایش را با سنگ پر کرده بود، خود را در رودخانه غرق کرد و برای همسرش که در همه مراحل همراه زندگی او بود باقی گذاشت که دیگر تحمل جنون‌های دوره‌ای را ندارد و به نظرش این بهترین راه برای کمک به زندگی‌شان است. مهم‌ترین آثار ویرجینیا وولف کتاب‌های خانم دالووی، به سوی فانوس دریایی، اتاقی از آن خود و اورلاندو هستند که به فارسی نیز ترجمه شده‌اند. از دیگر کتاب‌های این نویسنده که ترجمه فارسی آنها موجود است می‌توان به موج‌ها، شب و روز، در میان نقش‌ها و سالها اشاره کرد.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.