معرفی کتاب ویلت نوشته شارلوت برونته

معرفی کتاب ویلت نوشته شارلوت برونته

0
4552
ویلت، نوشته‌ی شارلوت برونته
معرفی کتاب ویلت نوشته شارلوت برونتهReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Oct 30Rating:

ویلت بی شک احساسی ترین و تصفیه شده ترین اثر شارلوت برونته است، که در ۱۸۵۳ منتشر شد. این رمان در تنهایی عمیق شارلوت که نتیجه مرگ خواهرانش بود نوشته شده است. لوسی اسنو راوی داستان، در فراری از گذشته ناخوشایند خود در انگلستان، تصمیم می‌گیرد در یک مدرسه شبانه روزی فرانسوی در ویلت، به معلمی مشغول شود. اما خیلی زود مبارزه او برای استقلال، به دلیل دوستی‌اش با یک دکتر انگلیسی دنیا دوست و مدیر مدرسه که فردی مستبد است، تحت الشعاع قرار می‌گیرد. قهرمان کاملاً مدرن برونته به دنبال پاسخ به این سؤال است که آیا در جامعه مردی هست که بتوان با او زندگی کرد و همچنان آزاد باقی ماند؟

ویلت البته به خودی خود، دارای پیام‌های پیچیده‌ای در مورد توانمند سازی زنان نیست. اما روایتی متناوب و به همان اندازه ارزشمند ارائه می‌دهد، درسی بسیار قانع کننده که برای زنان امروزی هم صادق است. ویلت شباهت خاصی به جین ایر برونته دارد، عرفان گوتیک، سخت گیری‌های معنوی، انفجاری از غزل‌های پر شور، قهرمان زن ساده‌ای که راه خود را در جهانی غیر دوستانه می‌سازد؛ اما این دو رمان در بسیاری از جهات با یکدیگر متفاوت هستند. جین ایر در محیطی کاملاً سیاه و سفید بیان می‌شود اما ویلت در محیطی واقعی و روانشناسانه و حتی خاکستری روایت می‌شود.

تمایل برونته در ویلت به ابهام، به قدری مشخص است که حتی واقعیت‌ها هم در ویلت اغلب حل نشده باقی می‌مانند. تنهایی کامل لوسی به نظر توسط تراژدی‌های مختلفی روی داده است، اما برونته مردد است که رنج لوسی را مستقیماً توصیف کند؛ در عوض به خواننده گزینه‌ای می‌دهد تا حقیقتی شادتر را باور کند.

در حالی که برونته در جین ایر به خواننده یک گزینه مشخص و یک پایان دراماتیک می‌دهد، اما در ویلت او به گونه‌ای می‌نویسد که خواننده برای فهمیدن داستان، قضاوت‌های اخلاقی و حتی این که کدام گزینه را به عنوان حقیقت بپذیرد به زحمت می‌افتد. ظرافت ویلت در انتها به اوج می‌رسد که در نوع خود انقلابی است اما به صورت ماهرانه‌ای دست خود را برای خواننده رو نمی‌کند. در یک لحظه برونته، طرح ازدواج را با طرح اشتغال جایگزین می‌کند و آنقدر بی سرو صدا این تعویض را انجام می‌دهد که خواننده به ماهیت انتخاب اصلی او پی نمی‌برد.

به هر حال ویلت، لذتی لطیف و تند و تیز دارد که آن را حداقل به اندازه داستان‌های هم ترازی که در تاریخ در پی جلب توجه اند سزاوار تحسین می‌کند.

4.67/5 (3)

امتیاز دهی

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.