زندگی نامه و معرفی رمان های ویکتور هوگو

0
3820
ویکتور هوگو نویسنده شهیر فرانسوی و خالق رمان بی‌نوایان
ویکتور هوگو نویسنده شهیر فرانسوی و خالق رمان بی‌نوایان
زندگی نامه و معرفی رمان های ویکتور هوگوReviewed by پرستو آشتیان on Oct 15Rating:

ویکتور هوگو شاعر، رمان‌نویس و نمایشنامه‌نویس فرانسوی است که یکی از پیشگامان در حمایت از جنبش رمانتیسیسم به شمار می‌رود. وی همچنین در زمینه هنرهای تجسمی و سیاست نیز فعالیت داشته و به عنوان فعال حقوق بشر نیز شناخته می‌شده است. او بخش اعظم شهرت خود را به خاطر اشعار و ادبیات نمایشی کسب کرده است.

این نویسنده فقید به عنوان پیشرو در تاریخ ادبیات فرانسه و سیاست شناخته می‌شود وی نه تنها در جنبش رمانتیسیسم فرانسه مشارکت چشمگیری داشته است بلکه به خاطر تلاش‌هایی که در جهت ایجاد جمهوری سوم فرانسه و دموکراسی در کشورش داشته است، شهرتی بین‌المللی کسب کرد. ویکتور هوگو در دوران کودکی خود شاهد تغییرات اساسی زیادی در سیاست کشورش بود که مهم‌تر از همه آنها روی کار آمدن نخستین امپراطوری فرانسه و دیکتاتوری ناپلئون بناپارت می‌باشند. او تحت تعالیم مادرش وفاداری و ایمان به سلطنت و اعتقادات کاتولیک را آموخت، نمود این اعتقادات در آثار اولیه‌اش به وضوح قابل رؤیت است، اگرچه که وی بعدها بر علیه کاتولیک‌های طرفدار سلطنت شورش کرد و به جرگه‌ی جمهوری‌خواهان پیوست.

فعالیت ادبی ویکتور هوگو با انتشار مجموعه اشعار مختلف و تعدادی رمان شروع شد ولی سرآغاز کارهای جدی و مهم او انتشار رمان آخرین روزهای یک محکوم به اعدام دانسته می‌شود که یک اثر ادبی مستند و براساس زندگی واقعی یک قاتل محکوم به اعدام نوشته شده است. موفقیت او به عنوان یک رمان‌نویس با انتشار کتاب گوژپشت نتردام تثبیت شد که به بسیاری از زبان‌های خارجی ترجمه شد و تقدیر همگان نسبت به کتاب و همچنین ساختمان‌های قدیمی کشور و کلیسای جامع نتردام را برانگیخت. در ادامه این دستاوردها او بینوایان را به چاپ رساند که هنوز هم شاهکار بی‌بدیل نویسنده به شمار می‌رود که نوشتن آن ۱۷ سال به طول انجامیده است.

آثار ویکتور هوگو در میان اکثر کتاب‌خوان‌های دنیا جایگاه ویژه‌ای دارد و همواره مبنای ساخت فیلم‌های بسیاری قرار گرفته است. از میان آثار این نویسنده که به فارسی ترجمه شده‌اند می‌توان به  کتاب‌های محبوبی همچون بینوایان، گوژپشت نتردام، مردی که می‌خندد، آخرین روزهای یک محکوم به اعدام، ری‌بلاس، کلود ولگرد و نود و سه را نام برد.

4.6/5 (5)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.