معرفی کتاب زیر کوه آتشفشان نوشته کلرنس مالکوم لوری

معرفی کتاب زیر کوه آتشفشان نوشته کلرنس مالکوم لوری

0
2771
زیر کوه آتشفشان، نوشته‌ی مالکوم لوری
زیر کوه آتشفشان، نوشته‌ی مالکوم لوری
معرفی کتاب زیر کوه آتشفشان نوشته کلرنس مالکوم لوریReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Feb 13Rating:

زیر کوه آتشفشان رمانی نوشته کلرنس مالکوم لوری (۱۹۰۹-۱۹۵۷) است؛ او شاعر و رمان نویس انگلیسی است که برای رمان زیر کوه آتشفشان، که برای اولین بار در سال ۱۹۴۷ منتشر شد، به شهرت جهانی دست یافت. لوری در شهر نیوبرینگتون متولد شد و پسر چهارم خانواده بود. در این رمان، روایتگر داستان فردی به نام جفری فیرمن است که یک کنسول انگلیسی و معتاد به الکل می‌باشد. داستان در یک شهر کوچک مکزیکی و در روز مردگان، یعنی ۲ نوامبر رخ می‌دهد. عنوان رمان از ۲ آتشفشان در این شهر کوچک گرفته شده است که شهر و مردمانش را تحت الشعاع خود قرار داده است. این رمان دومین و آخرین رمان کامل مالکوم لوری می‌باشد. داستان رمان، ابتدا برای رادیو در سال ۱۹۴۷ نوشته شد، اما پس از مرگ لوری به صورت کتاب منتشر شد. محبوبیت زیاد رمان باعث شد که در سال ۱۹۸۴ به فیلم تبدیل شود. در سال ۱۹۹۸ کتابخانه مدرن این کتاب را در رتبه یازدهم در بین ۱۰۰ کتاب برتر انگلیسی زبان قرن بیستم قرار داد.

شخصیت اصلی رمان زیر کوه آتشفشان، جفری فیرمن یک کنسول انگلیسی است که در شهر گواهانو زندگی می‌کند. فیرمن در هند متولد شده است و مادرش در جوانی مرده است. پدر جفری مجدداً با زن جوانی ازدواج می‌کند، پس از مدتی جفری و برادر ناتنی کوچکش به انگلستان فرستاده می شوند. بیشتر نمادهای فردی در این رمان مربوط به فرم ادبی مورد علاقه لوری و رمان‌های دیگر او می‌باشند. برای مثال در سراسر رمان نویسنده از عدد ۷ استفاده می‌کند، که در بیشتر فصول کتاب و زمان‌های یاد شده در آن به کار می‌رود- مثل شماره اسب شخصیت رمان؛ روز مرگ لائورا، در فصل اول؛ پایان کار در ساعت ۷ بعد از ظهر؛ و بازگشت ایوان به کنسول در ساعت ۷ صبح.

توجه به لیبرالیسم موجود در رمان زیر کوه آتشفشان برای درک بهتر داستان اهمیت ویژه‌ای دارد. اگرچه به عقیده بسیاری، موضوع اصلی رمان کلاریس مالکوم لوری  با عنوان زیر کوه آتشفشان زیر فشار نمادهای بیشمار که وی در طول داستان از آنها استفاده نموده است مدفون شده است، باید به جزئیات نمادگرایی در رمان نیز توجه کرد. برای مثال می‌توان به این مورد اشاره کرد، که همه سمبل‌ها در رمان زیر کوه آتشفشان جنبه فیزیکی دارند و همچنین مرتبط با جو حاکم بر جامعه مکزیک در آن دوره می‌باشند. اگرچه شخصیت اصلی رمان مانند خود لوری از الکلیسم رنج می‌برد، اما نویسنده در طی رمان نشان می‌دهد که اعتیاد به الکل درواقع یک جرم ثانویه است و می‌تواند منشأ بسیاری از جرایم دیگر باشد.

امتیاز دهی

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.