معرفی کتاب مهمان سرای دو دنیا نوشته اریک امانوئل اشمیت

0
2233
نمایشنامه مهمان سرای دو دنیا نوشته اریک امانوئل اشمیت
نمایشنامه مهمان سرای دو دنیا نوشته اریک امانوئل اشمیت
معرفی کتاب مهمان سرای دو دنیا نوشته اریک امانوئل اشمیتReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Sep 26Rating:

مهمان سرای دو دنیا اثر اریک امانوئل اشمیت نگاهی جذاب به مسائلی همچون انتخاب و مسئولیت دارد. این نمایش نامه که بعد از «بازدیدکنندگان» نگاشته شد، تعلیقی متافیزیکی میان واقعیت و رویا، مرگ و زندگی و کمدی و تراژدی است.

هستی گراها همواره ادعا می کنند که بسیاری از سوالات مهم زندگی از طریق علم و عقل قابل دستیابی نیستند.  با این وجود، تئاتر رسانه مناسبی برای پرداختن به چنین سوالاتی است. نمایش نامه در هتلی در میانه مرگ و زندگی روی می دهد. ساکنین این هتل افرادی هستند که به کما فرو رفته اند. همگی با آسانسور به این هتل وارد می شوند در حالی که نمی دانند در کجا هستند و چگونه به این مکان آمده اند. این هتل دو راهرو مجزا دارد: راهروی اول A به معنی تصادفی است و راهرو دوم، D که نشان کلمه عمدی است.

درست مانند نویسنده شخصیت های این نمایش نامه، توسط شخصیت اگزیستانسیالیست اشمیت  شکل گرفته اند. اشمیت سوالات بسیار جالبی را مطرح می کند اما این سوالات را به هویت کاراکتر های نمایش پیوند نمی دهد. طوری که نمایش بیشتر شبیه فهرستی مرتبط با هستی گرایی می شود.

نمایشنامه مهمان سرای دو دنیا نوشته اریک امانوئل اشمیت
نمایشنامه مهمان سرای دو دنیا نوشته اریک امانوئل اشمیت

به هر حال مهمان سرای دو دنیا مساله انتخاب و تعهد ما را انتخاب داده شده یادآوری می کند. برای مثال کولین یکی از شخصیت های نمایش در راهرو عمدی ساکن است. او در حالی که مست بوده رانندگی و تصادف شدیدی می کند. گرچه اتومبیل او در تصادف نابود می شود اما مست بودن کولین در اکثر روزهای زندگی یک انتخاب عمدی از سوی او به حساب می آید که او باید مسئولیت آن را بپذیرد. به نظر اشمیت این انتخاب های ماست که تعیین می کند ما هم اکنون چه کسی هستیم. از آنجا که ما در انتخاب آزاد هستیم، اشمیت این بحث را مطرح می کند که ما باید مسئولیت و ریسک انتخاب های خود را با پیروی از آن ها و قبول عواقب آن ها قبول کنیم.

اشمیت نویسنده ای هوشمندی است و نمایش نامه او نیز سرشار از امید و پرسش های بی پروای فلسفی است. گرچه که در نهایت او پاسخ به این بیشتر پرسش ها را به عهده مخاطبانش می گذارد.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.