زندگی نامه و معرفی رمان های ایوان تورگنیف

1
5560
ایوان تورگنیف، نویسنده‌ی روسی
ایوان تورگنیف، نویسنده‌ی روسی
زندگی نامه و معرفی رمان های ایوان تورگنیفReviewed by آیلار بهرامی on Apr 5Rating:

ایوان سرگئی یویچ تورگنیف زاده نوامبر ۱۸۱۸ و در گذشته سپتامبر ۱۸۸۳ در فرانسه ، نویسنده به نام روسی و از هم دوره های نویسنده های دیگری چون داستایوفسکی و تولستوی بود.

تورگنیف در طول زندگی هنری خود علاوه بر رمان و داستان به نمایش نامه نویسی و شاعری هم پرداخته است. او در خانواده ای مرفه که از خانواده های سرشناس و و اشرافی روسیه بودند به دنیا آمد. پدرش در ارتش روسیه سرهنگ بود و در زمانی که تورگنیف هنوز کودک بود، همسر و فرزندانش را برای سفر به کشورهای اروپای غربی برد و این اولین ورود تورگنیف به آن مناطق بود. او بعد از بازگشت به روسیه تحت تعلیم آموزگاران مجرب قرار گرفت و همواره علاقه اش را به خواندن و نوشتن به زبان روسی ابراز می داشته است. تورگنیف برای ادامه تحصیل در ابتدا وارد دانشگاه مسکو شد اما بعدا به دانشگاه سن پترزبورگ برای تحصیل در رشته زبان شناسی منتقل شد. در همان دوران بود که تورگنیف به علاقه و میل اش به نوشتن بیش از پیش پی برد. او بعدها برای تحصیل در رشته فلسفه به آلمان رفت و مدتی در آنجا اقامت داشت و در این رشته بیشتر از هر فیلسوف دیگری تحت تاثیر افکار و فلسفه هگل قرار گرفت. همین مهاجرت و تحصیل در این رشته به تمامی خط فکری وی را عوض کرد. اولین اثر وی خاطرات یک ورزشکار بود که در آن به انتقاد از وضع بدی که دهقانان روسی در دوره تزاری داشتند پرداخته بود، این موضوع دولتمران روسیه را خشمگین کرده بود. بعد از اینکه ایوان از مقاله ای که گوگول نوشته بود تمجید کرد، مقامات روسی او را زندانی و تبعیدش کردند. در این زمان بود که وی آشیانه یک اشراف زاده و پدران و پسران را نوشت.

علاوه بر آلمان او مدتها در فرانسه نیز زندگی کرد و حتی بسیاری از آثارش را به زبان فرانسوی نوشته است و در آن دوران با نویسندگانی چون فلوبر آشنا شد و با حضور در محافل ادبی آن کشور توانست ادبیات روس را به آنها معرفی و توجه آنها را در این خصوص جلب کند. خاک بکر، دود، مرداب آرام و رودین از جمله رمان های این نویسنده گران مایه است. کتاب پدران و پسران در در بالا به آن اشاره شده جز لیست ۱۰۰۱ کتابی که باید پیش از مرگ بخوانید هست.

 

5/5 (1)

امتیاز دهی

یک دیدگاه

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.