معرفی کتاب تنهایی پرهیاهو نوشته بهومیل هرابال


0
معرفی کتاب تنهایی پرهیاهو نوشته بهومیل هرابالReviewed by پرستو آشتیان on Aug 22Rating:

تنهایی پرهیاهو به عنوان معروف ترین اثر بهومیل هرابال شناخته می شود. هرابال از مشهورترین نویسندگان قرن بیستم چک است که در رشته ی حقوق تحصیل کرد اما هیچ گاه در این رشته فعالیت نکرد بلکه به شغل های مختلفی مانند خرده فروشی، کار در کارخانه و… اشتغال داشت و این تنوع شغلی موجب رویکرد فراواقع گرایی او در آثارش شد. هرابال همچنین مدت زمانی را در کارخانه پرس با کاغذهای باطله سر وکار داشته است و این تجربه بستر نوشتن کتاب تنهایی پرهیاهو را برای او مهیا کرد.

هانتا، راوی و شخصیت اصلی کتاب تنهایی پرهیاهو سی و پنج سال از زندگی خود را پای دستگاه پرس کاغذ سپری کرده است. او هر روز کتاب هایی را که توسط رژیم کمونیست ممنوع شده اند و دستور انهدام آنها صادر شده است را از آرواره های مکانیکی دستگاه پرس نجات می دهد، آنها را به آپارتمان خودش می برد و در حالی که آبجو می نوشد مطالعه می کند. با توجه به حجم عظیم کتاب های انباشته شده در آپارتمانش، همیشه خطر سقوط کتاب ها و له شدن زیر آنها را متصور است و مجبور می شود برخی از آنها را ببخشد یا بفروشد. او همچنین با زوال کارش روبرو است چرا که در مقایسه با نیروهای جوانی که از آخرین تکنولوژی دستگاه پرس استفاده می کنند او دیگر بازدهی در این شغل ندارد.

هرابال این کتاب را در دوره ی حکومت کمونیستی چکسلواکی سابق نوشته است و بنابراین می توان تنهایی پرهیاهو را استعاره ای از سرکوب فرهنگی چک در آن دوره دانست. البته این کتاب چیزی بیش از موضوع سرکوب را به تصویر می کشد. اینکه با وجود تمام زشتی های دنیایی که در آن زندگی می کنیم؛ چگونه و کجا می توان زیبایی را یافت. هانتا نوشته های صاحب نظران را می خواند و زندگی تنها و خالی خود را با سخنان قصار آنها پر می کند و ذهن خود را از زیباترین و برترین نگرش ها و نظریه ها انباشته می کند.

کتاب تنهایی پرهیاهو در مورد عشق به کتاب و فناناپذیری کلمات مکتوب است. این کتاب همچنین یک اثر کمدی تراژیک است، آنچه در مورد هانتا بسیار برجسته به نظر می رسد، فاصله ی عمیق رویاهای او با واقعیت وجودش است. ذهن او از موضوعات خام و پیش پا افتاده به سوی مسائل عمیق و پرمحتوا می رود. شخصیت هانتا از جذاب ترین و به یادماندنی ترین شخصیت هاست و این تنها یکی از خصایصی است که کتاب تنهایی پرهیاهو را به یک کتاب قوی تبدیل کرده است.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.