زندگی‌نامه و معرفی آثار توماس گوستاو ترانسترومر


0
زندگی‌نامه و معرفی آثار توماس گوستاو ترانسترومرReviewed by پرستو آشتیان on Mar 3Rating: 5.0زندگی‌نامه و معرفی آثار توماس گوستاو ترانسترومر |نوبل ادبیات, شاعر | پیشنهاد کتاب کتابیسمتوماس گوستاو ترانسترومر سوئدی در سال 2011 "به خاطر اینکه او بوسیله تجسمات فشرده و مات خود، ما را به درک جدیدی از واقعیت می‌رساند" جایزه نوبل را برد

توماس گوستاو ترانسترومر سوئدی در سال ۲۰۱۱ “به خاطر اینکه او بوسیله تجسمات فشرده و مات خود، ما را به درک جدیدی از واقعیت می‌رساند” جایزه نوبل را از آن خود کرد. او روانشناس، شاعر، نویسنده و مترجم است که به عنوان یکی از تأثیرگذارترین شعرای اسکاندیناوی پس از جنگ جهانی دوم شناخته می‌شود و آثارش به بیش از ۵۰ زبان ترجمه شده‌اند. پس از اعلام نام توماس گوستاو ترانسترومر به عنوان برنده جایزه نوبل ادبیات نمایند کمیته سوئدی اعلام کرد که نام این شاعر از سال ۱۹۹۳ به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی کسب جایزه بوده است. همچنین در میان سایت‌های نظر سنجی، نام این شاعر سوئدی در سال ۲۰۱۰ به عنوان گزینه حتمی کسب جایزه مطرح بود که همانند تقریبا تمامی دوره‌ها نتایج نظر سنجی با نتایج نهایی متفاوت بود و ماریو بارگاس یوسا در این سال به عنوان برنده جایزه نوبل ادبیات معرفی شد.

در سالهای اخیر توماس گوستاو ترانسترومر موفق به کسب عنوان پروفسوری از دولت سوئد شده است و همچنین سابقا جایزه تاج گل طلایی شب‌های شعر استوگا را نیز کسب نموده بود.

اشعار توماس گوستاو ترانسترومر از سنتی و بلندپروازانه در سالهای جوانیش به اشعار آزاد، سیاه‌تر، شخصی‌تر در سالهای اخیر تبدیل شده‌اند. روزنامه گاردین انگلستان اشعار سورئال او را مبتنی بر رابطه احوالات درونی و دنیای بیرونی می‌داند. تشبیهات قوی در اشعار او متأثر از مسائلی چون جدایی و انزوا هستند و طبیعت عاملی زنده و انرژی بخش در آنها به شمار می‌رود. مکاتبات مداوم او با رابرت بلای شاعر آمریکایی که نشان از دوستی نزدیک آنها دارد نیز انتشار یافته است.

آثار توماس گوستاو ترانسترومر به صورت پراکنده در روزنامه‌ها و مجلات ایرانی منتشر شده‌اند و همچنین مجموعه‌ای از اشعار منتخب وی در کتابی تحت عنوان مجمع‌الجزایز رویا ترجمه شده است.

توماس گوستاو ترانسترومر در فروردین ۱۳۹۴ برابر یا ۲۶ مارچ ۲۰۱۵ میلادی از دنیا رفت، وی در دوران حیات خود موفق شد تا به عنوان برجسته ترین نویسنده خطه اسکاندیناوی بعد از جنگ جهانی دوم مطرح شود و آثارش به بیش از ۶۰ زبان زنده دنیا ترجمه شود و همچنین بیش از ۶۰ جایزه ادبی را در طول این دوران کسب کند که مهمترین آنها جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۱ می‌باشد.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.