معرفی کتاب سرگذشت تام جونز کودک سرراهی نوشته هنری فیلدینگ


0
معرفی کتاب سرگذشت تام جونز کودک سرراهی نوشته هنری فیلدینگReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Mar 1Rating:

سرگذشت تام جونز کودک سرراهی، که اغلب به طور خلاصه تام جونز نامیده می‌شود، رمانی طنز گونه، نوشته نمایش نامه نویس و رمان نویس انگلیسی، به نام هنری فیلدینگ (۱۷۰۷-۱۷۵۴) می‌باشد. فیلدینگ جدا از دستاوردهای ادبی بسیارش، جایگاه مهمی در تاریخ تنظیم قانون دارد، و در واقع وی اولین فردی است که نیروی پلیس لندن را پایه گذاری کرد. در واقع این رمان بیشتر درمورد بداخلاقی‌های شخصیت‌های داستان است تا تمرکز بر تام جونز. نویسنده نمی‌خواهد الزاماً یک متن اخلاقی را خلق کند که واقعیت‌های وجودی انسان‌ها را ندیده انگارد. همچنین باید توجه داشت فیلدینگ هرگز از هیچ رفتار غیراخلاقی شخصیت‌های رمانش دفاع نمی‌کند.

این رمان برای اولین بار در سال ۱۷۴۹ در لندن منتشر شد، رمان تام جونز جزء اولین آثار نثر انگلیسی محسوب می‌شود که ساختار یک رمان را دارد؛ و اولین رمانی است که توسط سامرست موام، در کتابش با نام “بزرگترین رمان نویسان و رمان هایشان” در سال ۱۹۸۴، در میان ۱۰ رمان برتر جهان، مورد توجه قرار گرفت. کتاب شامل ۱۸ بخش می‌باشد که هریک توسط یک بخش استدلالی ارائه می‌شوند، که اغلب در موضوعاتی غیرمرتبط با خود کتاب نوشته شده‌اند. اگرچه این رمان کمی طولانی به نظر می‌رسد، با ۳۴۶٫۷۴۷ کلمه، اما بسیار سازمان یافته و منسجم می‌باشد. به طور کلی رمان تام جونز، را می‌توان بهترین کتاب فیلدینگ، و همچنین به عنوان رمان انگلیسی بسیار تاثیرگذار به شمار آورد.

در رمان زندگی و شخصیت اسکوئر آلورثی و خواهرش بریجیت، در املاک رویایی شان در سامرست، تصویر شده است. آنها پس از بازگشت از یک سفر تجاری در لندن، با کودکی بی سرپرست مواجه می‌شوند که در املاکشان پیدا شده است. پس از جستجو در روستا، به خدمتکاری به نام خانم جنی جونز می‌رسند که اعتراف می کند مادر کودک است، اما هویت پدرش را فاش نمی‌کند. در واقع مضمون اصلی رمان، تضاد میان تام جونز و برادر ناتنی‌اش است. مضمون دیگر شامل چندین مورد از جمله پاکدامنی (مخصوصاً در مورد اسکوئر آلورثی)، شیطنت، فرومایگی و … می‌باشد. رمان درواقع نمودی از اتفاقاتی است که در ۱۹۴۵ رخ داده است. شخصیت‌های مختلفی در فساد و طغیان در این دوره نقش دارند که هدفشان نوسازی کاتولیک رومی، به عنوان مذهب غالب در انگلستان است.


Like it? Share with your friends!

0

One Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  1. بازتاب: معلم بروز – معرفی کتاب پرفروش مزایای منزوی بودن نوشته استیون چبوسکی