معرفی کتاب سی و نه پله نوشته جان باکن

0
2006
سی و نه پله، نوشته‌ی جان باکن
سی و نه پله، نوشته‌ی جان باکن
معرفی کتاب سی و نه پله نوشته جان باکنReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Jan 22Rating:

سی و نه پله، رمانی ماجراجویی است که توسط نویسنده اسکاتلندی، جان باکن نوشته شده است. رمان برای اولین بار، در آگوست و سپتامبر سال ۱۹۱۵، قبل از چاپ به عنوان کتاب، بصورت سریالی در مجله بلک وود منتشر شد. سی و نه پله رمانی است که بصورت برجسته داستان ریچارد هالی را بیان می‌کند؛ یک قهرمان همه کاره که توانایی معجزه آسایی برای گرفتار کردن خود در موقعیت‌های عجیب دارد. این رمان هم چنین الهام بخش بسیاری از فیلم‌های سینمایی نیز بوده است. جان باکن رمان را در زمانی نوشت که در بستر بیماری بود (و این بیماری تا آخر عمر همراه او بود). سی و نه پله، اولین رمان مهیج باکن به شمار می‌آید؛ به صورتی که داستانی مرکب از داستان‌های شخصی و سیاسی نامیده می‌شود. رمان نقطه عطفی در زندگی ادبی جان باکن به شمار می‌رود و قهرمان مشهور ماجراجوی او را به دنیا معرفی می‌کند.

عنوان مرموز ۳۹ پله، ابتدا توسط یکی از شخصیت‌های رمان به نام فرانکلین اسکودر، مطرح می‌شود؛ از این رو نه تنها عنوانی است که برای کتاب انتخاب شد، بلکه به عنوان سرنخی برای حل ماجراهای رمان نیز مطرح شده است.

داستان رمان در طول می و ژوئن ۱۹۱۴، رخ داده است؛ زمانی که جنگ در اروپا مشهود بود. ریچارد هانی مهندس معدن، به انگلستان باز می‌گردد، پس از شانسی که در افریقای جنوبی نصیب او می‌شود. اما پس از مدتی او فهمید که از زندگی در آن مکان خسته شده است و نیاز به آشنایی با افراد جدید و متفاوتی دارد. از این رو به انگلستان باز می‌گردد. اما زمانی که به انگلستان می‌رسد با حوادث عجیب و خارق العاده‌ای روبرو می شود، و دوباره تصمیم می‌گیرد به افریقا بازگردد. روزی، وقتی در اتاقش را باز می‌گذارد، به خاطر دیدن ناگهانی فرانکلین اسکودر، همسایه طبقه پایین، به سختی دچار وحشت می‌شود. درواقع اسکودر از او درخواست پناه و کمک می‌کند. وقتی هانی او را به داخل خانه‌اش راه می‌دهد، اسکودر داستانی فانتزی را برای او تعریف می‌کند.

این رمان به عنوان یک رمان ماجراجویانه شناخته می‌شود و همانطور که گفته شده فیلم‌های زیادی با اقتباس از آن تولید شده‌اند که از آن جمله می‌توان به فیلم‌هایی که آلفرد هیچکاک در سال‌های ۱۹۳۵ و ۱۹۵۹ ساخت اشاره نمود. همچنین این کتاب توسط کتابخانه مدرن به عنوان ۱۰۰ کتاب برتر انگلیسی زبان نوشته شده در قن ۲۰ انتخاب شده است.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.