معرفی کتاب بیگانه نوشته آلبر کامو: نویسنده و فیلسوف فرانسوی


0
معرفی کتاب بیگانه نوشته آلبر کامو: نویسنده و فیلسوف فرانسویReviewed by پرستو آشتیان on Apr 4Rating:

بیگانه از مصادیق بارز اعتقاد آلبر کامو به هیچ انگاری می‌باشد. کامو ادعا می‌کند زندگی فردی و موجودیت بشر به طور کلی هیچ مفهوم منطقی ندارد. از آنجاییکه انسانها با پذیرش این نظریه مشکل دارند، آنها مکرراً سعی در شناسایی یا خلق ساختار و مفهومی منطقی در زندگی خود هستند.

داستان بیگانه شرح واقعه‌ای است که برای شخصی به نام مرسو رخ می‌دهد. مورسو شخصی درونگراست که در دنیای بیرونی و دنیای درونیش هیچ‌انگاری موج می‌زند و افکار و اعتقاداتش از قاعده معقولی تبعیت نمی‌کند. کتاب با جمله‌ی معروف “مامان امروز مرد” آغاز می‌شود و در ادامه واکنش‌های غیرقابل انتظار مورسو به این واقعه نظر را جلب می‌کند و بعدها که مورسو با بی‌تفاوتی موجب قتل یک مرد عرب می‌شود این رفتارهای غیراجتماعی او برایش دردسرساز می‌شود.

به گفته‌ی شاهدان، او در مراسم خاکسپاری مادرش قطره‌ای اشک نمی‌ریزد و اظهار ناراحتی نمی‌کند و بلافاصله پس از آن با دختری بیرون رفته و فیلم کمدی می‌بیند و اینگونه رفتارها از او شخصیتی خطرناک برای جامعه می‌سازد و سزاوار مجازات می‌باشد. مورسو نسبت به این اتهامات هیچ حسی ندارد و راستگویی و عدم پرده‌پوشی او موجب می‌شود که وی فردی واپس‌زده و بیگانه از جامعه تلقی شود.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.