معرفی کتاب بانوی سپید نوشته کریستین بوبن

0
2430
بانوی سپید، نوشته‌ی کریستین بوبن
بانوی سپید، نوشته‌ی کریستین بوبن
معرفی کتاب بانوی سپید نوشته کریستین بوبنReviewed by پرستو آشتیان on Dec 22Rating:

کریستین بوبن کتاب بانوی سپید را با الهام از زندگی و شخصیت عجیب امیلی دیکنسون شاعر برجسته‌ی آمریکایی به رشته‌‌ی تحریر درآورده است. تاکنون نویسندگان، شاعران و هنرمندان زیادی مجذوب روحیه امیلی دیکنسون بوده‌اند. کریستین بوبن نیز در سال ۲۰۰۷ و حدود یک قرن پس از مرگ امیلی دیکنسون، تحت تأثیر این طلسم قرار گرفت و کتاب خود را منتشر ساخت. نظراتی که در مورد عنوان کتاب وجود دارد این است که یا نام کتاب برگرفته از تصویر معروفی از امیلی دیکنسون شاعر است که با لباس سفید در آن ظاهر شده، یا روپوش سفیدرنگی که در خانه‌ی او –که به موزه تبدیل شده است- نگهداری می‌شود و تصوری شاعرانه از زندگی اوست.

این کتاب کم‌قطر نیز یکی از انعکاس‌های معمول از حیات این شاعر مرموز است که بیشتر به جنبه‌ی مقاله‌نویسی پرداخته است تا بعد داستانی. در بخش‌ها یا فصل‌های کوتاهی که فاقد نام یا شماره هستند، بوبن کوشیده است صحنه‌ها و دوره‌هایی را از زندگی امیلی دیکنسون به نمایش بگذارد که با جزئیاتی از روابط اندکش با محیط بیرون، خانواده‌اش همراه شده است و حس انزوایی که او برای بیشتر دوران زندگیش ترجیح داد را به زیبایی به مخاطب القا می‌کند.

ماهیت شخصیت دیکنسون به اندازه‌ی کافی اغواکننده است تا خواننده را راغب به خواندن این کتاب کند، اما نقش پررنگ بوبن در تأثیرگذاری کتاب نیز غیرقابل انکار است. اگرچه نسخه اصلی کتاب بیش از هشتاد صفحه ندارد، به طور قابل تأملی طرح زندگینامه‌ی شاعر را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد. در مورد ساختار کتاب نکته‌ی قابل ذکر این است که صرفاً طرحی از واقعیات و رویدادها نیست، بلکه نویسنده به گونه‌ای اعجاب انگیز اطلاعات و جزئیات فراوانی را از این شرح حال بیان می‌کند و کاملاً در عمق آن نفوذ می‌کند.

لحن شاعرانه و ادبی کریستین بوبن که طرفدارانش با آن آشنایی کامل دارند، به نظر برای نوشتن چنین کتابی بسیار مناسب به نظر می‌رسد. سبکی که در نوشتار کتاب به کار برده است دنباله‌کننده‌ی سبک شخص دیکنسون است. این کتاب مانند پرده‌ی نقش‌دار رویا‌گونه‌ای زندگی این شاعر فرهیخته را به روایت کلمات مطرح می‌کند و تلفیقی از محتوای اشعار دیکنسون، اظهارات اعضای خانواده‌اش و صحنه‌های پرورش‌یافته از تخیل کریستین بوبن است. این کتاب در ایران توسط انتشارات آشیان با ترجمه مهوش قویمی و انتشارات پارسه با ترجمه دل‌آرا قهرمان منتشر شده است.

5/5 (1)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.