معرفی کتاب هواخواه نوشته ویت تان نوین

0
2630
ویت تان نوین | نویسنده کتاب هواخواه | برنده جایزه پولیتزر 2016
ویت تان نوین | نویسنده کتاب هواخواه | برنده جایزه پولیتزر 2016
معرفی کتاب هواخواه نوشته ویت تان نوینReviewed by پرستو آشتیان on May 22Rating:

جایزه پولیتزر در بخش بهترین کتاب داستان در سال ۲۰۱۶ به کتاب هواخواه (The Sympathizer) نوشته‌ی ویت تان نوین (Viet Thanh Nguyen) تعلق یافت. این نویسنده دانشیار مطالعات و قومیت شناسی انگلیسی و آمریکایی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی است که دو کتاب با مضامین اجتماعی جنگ ویتنام و ادبیات و سیاست در آمریکایی-آسیایی تألیف کرده است. او متولد ویتنام است و در کودکی و مصادف با دوران جنگ در ویتنام به همراه خانواده‌اش پناهنده آمریکا شده است. نوین می‌گوید صنعت نشر و به طور کلی جامعه و سیستم فرهنگی آمریکا به گونه‌ای است که نویسنده‌های رنگین پوست را وادار می‌کند که برای مخاطب سفیدپوست بنویسند و اگر او کتابش را برای مخاطبان سفیدپوست نوشته بود، فروش بیشتری در انتظارش بود و همچنین ناشران بیشتری برای چاپ آن رقابت می‌کردند. وی معتقد است در نوشتن این کتاب خوش‌آیند اکثریت برایش اهمیتی نداشته است و از ترجمه کردن فرهنگ خود سرباز زده است. نوین می‌گوید کتاب را طوری ننوشته است که نویسندگان اقلیت برای مخاطب اکثریت می‌نویسند بلکه به گونه‌ای نوشته است که انگار از تمامی امتیازات نویسنده‌های اکثریت برخوردار است.

هواخواه، نوشته‌ی ویت تان نوین، برنده جایزه پولیتزر 2016
هواخواه، نوشته‌ی ویت تان نوین، برنده جایزه پولیتزر ۲۰۱۶

هواخواه؛ اولین رمان نوین، رمانی عمیق، شگفت‌انگیز و خوش‌ساخت است که داستان مردی با دو ذهنیت را روایت می‌کند که عقاید سیاسی‌اش با باورهای شخص‌اش در تضاد هستند. متفاوت با آنچه قبلاً در مورد جنگ ویتنام گفته‌اند، این کتاب چهره‌ای جدید و بااهمیت از جنگ ویتنام را ارائه می‌دهد و آن ماجرای هواداری یک کمونیست مبارز است. داستان در مورد مردی بی‌نام؛ یک جاسوس کمونیست ویتنامی-فرانسوی است که زندگی دوگانه‌ای را در لس آنجلس آمریکا می‌گذراند. نوین که خود یک پناهنده است همیشه به رمان‌های جاسوسی علاقمند بوده است. زندگی پر گریز یک جاسوس همواره دوگانه است، همانطور که مهاجران آمریکایی زندگی می‌کنند. به اعتقاد نویسنده تجربه‌ی زندگی در میانه‌‌ی دو دنیا و تفکر از دو دیدگاه مختلف و همچنین زندگی در گروه اقلیت منزوی در یک محیط مانند زندگی جاسوسان است. او گفته است: “نوشتن درباره‌ی شخصی که از لحاظ بیوگرافی شبیه من نیست ولی از لحاظ احساسی بسیار با من قرابت دارد برایم حس رهایی‌بخشی به ارمغان آورد”.

در رمان حیرت‌آور هواخواه، خواننده به درون ذهنیت دوگانه‌ی این جاسوس راه پیدا می‌کند و مشاهده می‌کند که چگونه آرمان‌های بزرگ این ذهن، خیانت او به نزدیک‌ترین افراد را توجیه می‌کند. هواخواه رمانی جذاب است که نگرش موشکافانه به سیاست‌های افراطی دارد و همچنین یک داستان عاشقانه‌ی پرشور است.

5/5 (4)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.