معرفی کتاب راز فال ورق نوشته یوستین گوردر

0
3160
کتاب راز فال ورق نوشته یوستین گردر
کتاب راز فال ورق نوشته یوستین گردر
معرفی کتاب راز فال ورق نوشته یوستین گوردرReviewed by پرستو آشتیان on Jul 14Rating:

راز فال ورق یکی از کتاب‌های محبوب یوستین گردر نویسنده نروژی می‌باشد. این کتاب نیز همانند سایر آثار گردر درون‌مایه‌ای فلسفی دارد که در عین سادگی بیان می‌شود. تفاوتی که این کتاب با دنیای سوفی دارد این است که به طور مستقیم به فلاسفه و نظریه‌ها اشاره نمی‌کند و خواننده را با یک داستان ساده به‌طور ناخودآگاه در فضای فلسفی قرار می‌دهد. مخاطب اصلی کتاب‌های گردر جوانان هستند اما کتاب می‌تواند برای تمام گروه‌های سنی جذابیت داشته باشد.

راز فال ورق دارای ۵۲ فصل است که هر یک به گونه‌ای نمادین با نام برگ‌های یک دسته ورق نامگذاری شده‌اند. داستان با ماجرای پسر دوازده ساله‌ای که همراه پدرش زندگی می‌کند و مادرش سال‌ها پیش آنها را ترک گفته تا خودش را پیدا کند، آغاز می‌شود. هانس توماس و پدرش سفری در اروپا را برای یافتن مادر شروع می‌کنند. علاوه بر این داستان، دو خط داستانی موازی دیگر به مرور درون این داستان جای می‌گیرند که همگی در اروپا ولی در مقاطع زمانی متفاوتی رخ داده‌اند. به این ترتیب سرنوشت نفرین‌شده‌ی یک خانواده شرح داده می‌شود.

کتاب راز فال ورق نوشته یوستین گردر
کتاب راز فال ورق نوشته یوستین گردر

در فصول ابتدایی راز فال ورق، ممکن است کتاب تا حدودی کودکانه به نظر برسد اما در ادامه مسائل فلسفی و سوالاتی در باب هستی و دنیای پیرامون به گونه‌ای استادانه مطرح می‌شود و خواننده را مجذوب کتاب می‌سازد. به جز شخصیت‌های اصلی داستان، ۵۲ برگ یک دسته‌ی ورق هم پس از اتفاقاتی در سال‌های زنده شده‌اند و در جزیره‌ای اسرارآمیز زندگی می‌کنند.

بررسی این کتاب در دانشگاه جنوب شرقی فیلیپین نشان می‌دهد که کتاب راز فال ورق داری زمینه‌های مختلفی می‌باشد؛ جستجوی مدوام بشر در پی شناخت هویت خویشتن، تمایل بشر به فرار از واقعیت، کنجکاوی بشر در مورد پیدایش جهان هستی و بشریت از زمینه‌های مطرح شده در کتاب می‌باشند. همچنین در متن کتاب به مسائلی همچون فلسفه‌ی جبر و سرنوشت و تقدیر انسان و وجود خدا و مذهب نیز پرداخته شده است. این کتاب توسط انتشارات متعددی در ایران به چاپ رسیده است.

2.33/5 (3)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.