معرفی کتاب نشانه چهار نوشته سر آرتور کانن دویل

0
2021
نشانه چهار، نوشته‌ی سر آرتور کانن دویل
نشانه چهار، نوشته‌ی سر آرتور کانن دویل
معرفی کتاب نشانه چهار نوشته سر آرتور کانن دویلReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on May 30Rating:

نشانه چهار دومین کتاب از مجموعه معروف سر آرتور کانن دویل، موقعیت دیگری برای شناخت کارآگاه ساکن خیابان بیکر، شرلوک هولمز و دوستان او و همچنین فرصتی طلایی برای کشف یک راز دیگر است. نشانه چهار هنگامی آغاز می‌شود که زنی به نام مری مورستن با مشکل خود به هولمز مراجعه می‌کند. پدر این زن در بازگشت از هندوستان به لندن  و در هتلی در این شهر، ناپدید شده است. او همچنین از طرف شخصی ناشناس در نامه‌ای، مرواریدی گران بها دریافت کرده است. حال زن از هولمز و واتسون می‌خواهد تا او را در حل این مشکل و همین طور سایر رازهای خود همراهی کنند.

اگرچه در زمان انتشار این کتاب یعنی سال ۱۸۸۹ شرلوک هولمز هنوز آنچنان به شهرت نرسیده بود و این شهرت تا چند سال بعد هم به سراغ او نیامد، اما این کتاب از نظر داستانی یکی از آثار خوب کانن دویل محسوب می‌شود. کتابی کاملا سرگرم کننده با اتفاقات و ماجراهایی متنوع و میزان کافی از پلیس بازی و تعقیب و گریز و تعلیق در داستان.

نکته‌ای که به خصوص توجه خواننده را به خود جلب می‌کند استفاده هولمز از نوعی مواد مخدر است. موضوعی که شاید در زمان انتشار کتاب امری عادی بوده است، اما خواننده مدرن امروزی این موضوع را نمی‌پسندد و آن را قبول نمی‌کند. نکته جالب توجه دیگر در داستان، علاقه دکتر واتسون به مری مورتسن و پیشنهاد ازدواج به او در پایان داستان است.

یکی از قوی ترین زمینه‌های داستان نشانه چهار، ثروت و تباهی ناشی از آن می‌باشد. این موضوع در رمان نشانه چهار چندین بار مطرح می‌شود؛ هم مستقیما به عنوان گنج آگرا و هم از طریق تاثیر منفی که تقریبا بر روی همه برجای می گذارد.

دویل هم مانند اکثر معمایی نویسان، از روشی استفاده می‌کند که به آن شیطان نامرئی می‌گویند. به طور ساده، این پدیده به معنی انجام کارهای مجرمانه توسط عوامل ناشناخته یا نهانی است. در این داستان دویل بر روی ترس از ناشناخته‌ها بسیار بازی می‌کند، در واقع خود نشانه چهار، آن معانی مرموز و نفرت انگیز را درون خود حمل می‌کند. همچنین شواهد عجیب و غریبی در صحنه جرم پیدا می‌شود که خود باعث افزایش تنش پیرامون ایده آدمکش نامرئی می‌گردد.

اگر شخصی بدون خواندن کتاب‌های قبلی هولمز به سراغ این داستان برود، می‌تواند از آن لذت ببرد و همچنین می تواند مطمئن باشد که در مورد شخصیت هولمز نکته‌ای را از دست نداده است.

4/5 (1)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.