معرفی کتاب جنس دوم نوشته سیمون دو بووآر

0
2185
رمان جنس دوم نوشته سیمون دو بووار
رمان جنس دوم نوشته سیمون دو بووار
معرفی کتاب جنس دوم نوشته سیمون دو بووآرReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Sep 21Rating:

جنس دوم ( Le Deuxième Sexe) عنوان کتابی است که در سال ۱۹۴۹ توسط سیمون دو بووُآر( Simone De Beauvoir ‏) فیلسوف و نویسنده و فمینیست فرانسوی(۱۹۰۸ – ۱۹۸۶) نوشته شده است.

سیمون دوبووار در پاریس و در خانواده‌ای بورژوا  و کاتولیک متولد و در رشته های ریاضیات و فلسفه و زبان و ادبیات در دانشگاه به تحصیل پرداخت. او در دوره‌ای که زنان بسیار کمتر مدرس فلسفه بودند تصمیم گرفت مدرس فلسفه شود شرکت در آزمون مربوط به این مورد؛ باعث آشنایی او با ژان پل سارتر شد. ( سارتر در این آزمون اول و دوبووار دوم شد) . او به عنوان مادر فمینیسم در جهان شناخته می‌شود؛ و اعتقادات و نظرات او در باره زنان و حقوق آنها  هنوز هم بعد از گذشت چندین سال؛ بعنوان مترقی ترین و بهترین نظرات مطرح هستند.

پس ازگذشت چند سال از انتشارکتاب  “جنس دوم ” به زبان فرانسه ؛ این کتاب  به انگلیسی ترجمه و تحت عنوان The Second Sex در آمریکا منتشر می‌شود بعد از انتشار کتاب به زبان انگلیسی و آشنایی جهانیان با این نوشته‌ها از این کتاب به عنوان مانیفیست فمینیسم یاد می‌شود.

برخی معتقدند تاکنون کتابی چنین با اهمیت درباره زن منتشر نشده است. این کتاب به تفصیل به تجزیه و تحلیل ظلم و ستمی که در طول دوران‌های مختلف بر زن رفته است می‌پردازد. دوبووار یک اگزیستانسیالیست بود او معتقد بود یک انسان زن زاده نمی‌شود بلکه تبدیل به زن می‌شود. استدلال او این بود که زنان همیشه “نوع دیگری از” مردان محسوب شده‌اند، و چنین ادراک و باوری را در هویت خود درونی ساخته‌اند؛ بنابراین مردان کنش‌گرا، و زنان کنش‌پذیر هستند. دوبووار بر این باور است که با وجود ساختارهای فرهنگی موجود (مانند ازدواج، مادر بودن، روابط زن ومرد) زنان، هیچ شانسی برای آزادی یا برابری ندارند. با وجود این، دو بووار با خوش‌بینی معتقد بود زنان می‌توانند زمینهٔ آزادی و برابری خود را با به چالش کشیدن افسانه‌ها و باورهای نادرست فرهنگی؛ با بدست آوردن استقلال اقتصادی بیشتر با غلبه بر تصور غلط پایین دست بودن؛ بدست آورده و رابطه برابری با مردان را تجربه کنند.

برخی‌ها معتقدند دوبووار در زندگی شخصی هیچگاه اوضاع و شرایط بدی نداشته او یک بورژوا زاده بود در محیطی که رفتار خوبی با او شده بزرگ شده است و اگر او این اندیشه را داشته؛ این اندیشه کاملا جنبه علمی دارد.

در این کتاب او نشان می‌دهد که بیشتر زنان؛ توسط مردان؛ محصور در یک زندگی محدود و به دور از حرکت و تکاپوی مردانه نگاه داشته شده‌اند. لذا تمامی قدرت زن همواره در اختیار و سلطه مرد بوده و تبعیت زن را همیشگی و جاودان نموده است.

انتشار کتاب جنس دوم در آن سال‌ها آشوب و بلوایی در بین مردان ایجاد نمود.  سیمون دوبووار در این مورد می‌گوید

“خشونت و شدت واکنش مردان و نیز ذلت و خواری‌شان مرا مبهوت کرد”

5/5 (1)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.