معرفی کتاب جاده نوشته کورمک مک‌کارتی

0
2738
کورمک مک‌کارتی، برنده‌ی جایزه پولیتزر 2007
کورمک مک‌کارتی، برنده‌ی جایزه پولیتزر 2007
معرفی کتاب جاده نوشته کورمک مک‌کارتیReviewed by پرستو آشتیان on Jul 15Rating:

کتاب جاده (The Road) نوشته‌ی کورمک مک کارتی (Cormac McCarthy) در سال ۲۰۰۷ عنوان بهترین کتاب در بخش داستانی جایزه پولیتزر را به دست آورد. تا قبل از کسب این جایزه مک کارتی نه رمان و تعدادی نمایشنامه و فیلنامه منتشر کرده بود، رمان‌های او با استقبال زیادی روبرو شده بودند و افتخارات و جوایزی را کسب کرده بودند، همچنین با اقتباس از برخی از آنها فیلم‌های سینمایی موفق ساخته شده است.

مک کارتی به استفاده کم از نشانه‌گذاری در نثرش معروف است. او در مصاحبه‌ای با اپرا وینفری گفته است که جملات ساده‌ی اخباری را ترجیح می‌دهد. او همچنین در این مصاحبه اظهار داشته است که کارش به عنوان نویسنده را دوست دارد و نوشته‌هایش تلاش مستمری برای بهتر شدن هستند. او اعتقاد دارد که نمی‌توان چیزها را از قبل طراحی کرد و رمز موفقیت در نویسندگی این است که به خودش اعتماد کند و از هر منبعی که به نظرش می‌رسد الهام بگیرد. در مورد کتاب جاده او می‌گوید که ایده داستان چند سال پیش در اتاق هتلی در تگزاس به ذهنش رسیده است، در نیمه‌ی شب و وقتی پسرش خواب بود او از پنجره به شهر خیره می‌شود و فکر می‌کند شهر در پنجاه یا صد سال دیگر چگونه خواهد بود؟ به پسرش می‌اندیشد و چیزهایی یادداشت می‌کند. بعدها در سفر به ایرلند متوجه می‌شود این‌ها فقط یادداشت نیستند بلکه می‌توانند یک کتاب باشند.

جاده، نوشته‌ی کورمک مک‌کارتی، برنده جایزه پولیتزر 2007
جاده، نوشته‌ی کورمک مک‌کارتی، برنده جایزه پولیتزر ۲۰۰۷

کتاب جاده تصویرسازی هوشمندانه‌ای از جهان پس از اتمام تمدن است. برعکس اکثر نوشته‌هایی که به آخر زمان و پس از آن می‌پردازند و از فانتزی‌های غیرواقعی و نامحتمل استفاده می‌کنند؛ این کتاب دنیایی ارائه می‌دهد که به نظر واقعی می‌رسد. جایی که هر لقمه از خوراکی ارزش نگه‌داری دارد و خانه‌ها و فروشگاه‌ها مدت‌هاست از هر چیز به درد بخوری خالی شده‌اند.

تولید و کشاورزی انجام نمی‌شود، قسمت اعظم طبیعت از بین رفته است و آنچه باقی مانده است بقایای کپیتالیسم است که آن هم به سرعت رو به اتمام می‌باشد. شخصیت‌های داستان پدر و پسری بی‌نام هستند که برای یافتن مکانی بهتر برای زندگی سفری جاده‌ای را به سوی جنوب می‌گذرانند از همان ابتدا مشخص است که پسر تمام چیزی است که مرد دارد و اینکه او فکر می‌کند که او از طرف خداوند مأمور به محافظت از پسرش است و در مقابل نیز پسر همین حس را به پدرش دارد. رابطه عمیق عاطفی بین پدر و پسر در این داستان بسیار پررنگ است. مواجهه این دو نفر با شرایط سخت به خصوص آدمخوارها از جذابیت‌های داستان است. فیلمی که با اقتباس از کتاب جاده در سال ۲۰۰۹ ساخته شده است مانند کتاب، با استقبال زیادی روبه‌رو شد.

4.2/5 (5)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.