معرفی رمان تاریخی بلبل نوشته کریستین هانا


0
معرفی رمان تاریخی بلبل نوشته کریستین هاناReviewed by مطلق on Feb 29Rating: 5.0معرفی رمان تاریخی بلبل نوشته کریستین هانا | رمان | پیشنهاد کتاب کتابیسممعرفی رمان تاریخی بلبل نوشته کریستین هانا یکی از بهترین رمان‌ةای تاریخی سال 2016 به انتخاب گودریدز که داستان آن در زمان جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد.

قبل از معرفی رمان بلبل نوشته کریستین هانا شاید بهتر باشد که بیشتر در رابطه با جنگ جهانی دوم و تأثیر آن بر ادبیات قرن حاضر بدانیم. یکی از موضوعات مورد توجه تاریخی برای مردم دنیا، وقایع و اتفاق‌هایی است که حین جنگ جهانی دوم رخ داده و با گذشت بیش از نیم قرن از این اتفاق، هنوز شاهد این هستیم که در رسانه‌های مختلفی پیرامون این موضوع، برنامه و محصول (بازی، فیلم، کتاب، مقاله ..) ‌ساخته می‌شود. جنگ جهانی دوم هم از این لحاظ برای نویسنده‌ها جذاب است که اطلاعات زیادی پیرامون آن وجود داره و هم اینکه موضوع جذابی برای مخاطبان هست و علاوه بر اینها بسیاری از نویسندگان معاصر آن را تجربه کرده‌اند.

اگر یک نگاه سرسری به کتاب‌های نیم‌قرن اخیر بیندازیم می‌بینیم که خیلی از آنها تحت تأثیر این جنگ نوشته شدن، چون اکثر نویسنده‌های معروف در نیمه‌دوم قرن بیستم به نحوی با این واقعه در ارتباط بودن و یا در آن شرکت داشتن، مثل گونترگراس که در آن دوران سرباز ارتش آلمان بوده و یا همینگوی که در ایتالیا در جنگ شرکت داشته و رمان «وداع با اسلحه» را در همین رابطه نوشته و یا کورت ونه‌گات که رمان معروف خود را «سلاخ خانه شماره ۵» بعد این جنگ نوشت، این کتاب یکی از کتاب‌های سرشناس ادبیات ضد جنگ است.

این توجه و جذابیت برای نویسندگان و جامعه پیرامون جنگ جهانی دوم هنوز هم وجود دارد، در همین سال‌های اخیر (۲۰۱۵-۲۰۱۴) در دنیای ادبیات چندین کتاب با بررسی این موضوع منتشر شده‌اند. سال ۲۰۱۴ رمان «راه باریک به سمت شمال دور» که توسط ریچارد فلاناگان نوشته شده بود جایزه من بوکر ۲۰۱۴ رو برد و رمان «همه نورهایی که ما قادر به دیدنش نیستیم» نوشته آنتونی دوئر هم در سال ۲۰۱۵ برنده جایزه پولیتزر در بخش داستانی شد، همچنین داستان رمان محبوب جوجو مویز با عنوان دختری که رهایش کردی هم در جنگ جهانی دوم جریان دارد.

رمان بلبل که به عنوان محبوب‌ترین رمان تاریخی سال ۲۰۱۵ توسط سایت گودریدز انتخاب شده هم یکی از رمان‌های موفقی است که در خصوص اشغال فرانسه توسط نیرو‌های نازی و شکنجه‌ها و سختی‌هایی که مردم فرانسه بخصوص یهودیان در این دوران متحمل شدند نوشته شده.

یکی از ویژگی‌های رمان بلبل که تاحدودی آن را از سایر آثار مشابه متمایز می‌کند توجه ویژه به نقش زن‌ها در جنگ است، به طوری که قهرمان اصلی داستان یک زن به نام وینه که در طی دوران اشغال مجبور شده که خانه خود را در اختیار نیروهای نازی قرار بدهد تا  زنده بماند و از خانواده‌اش مراقبت کند. بیشتر نقدهایی که برای این کتاب نوشته شده، این وجه تمایز مورد توجه قرار گرفته است، و منتقدان گفتند که کتاب‌های کمی به نقش زن‌ها توی جنگ پرداختن و اکثراً رمان‌های جنگ جهانی دوم مربوط می‌شن به دردهایی که مردها متحمل شدند. البته یک نمونه دیگر از این کتاب ها همانطور که در بالا هم اشاره شد کتاب دختری که رهایش کردی می‌باشد.

کریستین هانا، نویسنده رمان بلبل شخصیت اصلی داستان را اینگونه توصیف کرده است: در سال ۱۹۵۵ بیوه‌ زنی (گم‌نام) توسط پسرش مجبور شد که به خانه سالمندان در اورگون برود. در حین این نقل مکان یک نامه به دست زن می‌رسد و از او دعوت می‌شود تا در مراسم قدردانی از افرادی که در طی جنگ جهانی دوم به فراری‌ها کمک کردند شرکت بکند. کریستین هانا در ادامه زمان را برمی‌گرداند به ۱۹۴۰ وقتی که شوهر وینه (آنتونی) قبل از اشغال فرانسه برای دفاع راهی جنگ شده و وینه الان مسئولیت درس دادن به بچه‌های مدرسه و نگهداری از خواهر ۱۸ سالش را دارد.

کریستین در ادامه روایت می‌کند که وینه چطور توانسته با مقاومت در برابر نازی‌ها و همچنین هدایت نوجوان‌ها از جمله خواهر خودش از آنها مراقبت کند. اما وینه علاوه بر اینها موفق شده که تا قبل از لو رفتنش طی عملیاتی که اسم رمزش «بلبل» بوده کمک بکنه تا افراد زیادی از راه پیرنه (رشته کوه‌هایی که فرانسه را از اسپانیا جدا می‌کنن) به اسپانیا فرار کنند.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.