معرفی کتاب مسخ نوشته فرانتس کافکا

0
1561
رمان مسخ نوشته فرانتس کافکا
رمان مسخ نوشته فرانتس کافکا
معرفی کتاب مسخ نوشته فرانتس کافکاReviewed by پرستو آشتیان on Apr 12Rating:

مسخ یک رمان کوتاه و از پیشگامان ادبیات داستانی در قرن بیستم می‌باشد. اثر منحصر به فرد کافکا در بسیاری از مدارس و دانشگاه‌های دنیای غرب تدریس شده است. صادق هدایت، کافکا را به ایران معرفی کرد و ترجمه‌ی کتاب مسخ زمانی توسط هدایت انجام شد که کافکا هنوز در سطح جهانی نویسنده‌ی بسیار مشهوری نبود. بسیاری از صاحبنظران سبک داستان‌نویسی هدایت را به‌شدت تأثیرپذیرفته از کافکا می‌دانند.

داستان مسخ درباره‌ی بازاریابی به نام گرگور سامسا است که خرج و مخارج خانواده شامل پدر، مادر و خواهر کوچکترش را تأمین می‌کند. او شخصی بسیار دلسوز و مهربان است که برای آسایش خانواده و خوشحالی آنها خود را وقف کار کرده است. ناگهان صبحی گرگور از خواب برمی‌خیزد و متوجه می‌شود که به حشره‌ی هیولا مانندی تبدیل شده است. دلیل این مسخ هیچ‌گاه مشخص نمی‌شود و این تغییر فقط در فیزیک گرگور رخ داده و باطنش همچنان رئوف است.

وقتی خانواده‌ی گرگور متوجه این تغییر وضعیت می‌شوند به خاطر ظاهر چندش‌آورش از او اجتناب می‌کنند. گرگور می‌اندیشد که او همیشه حامی خانواده‌اش و برطرف کننده‌ی نیازهای مالی آنها بوده است اما به محض اینکه این مشکل عجیب برای او بوجود آمده آنها او را سربار خانواده و عامل بدبختی می‌دانند. در نهایت او خود را در اتاقش زندانی می‌کند و تصمیم می‌گیرد خانواده‌اش را از شر خود خلاص کند.

برخی معتقدند گرگور سامسا در واقع خود کافکاست. او در این داستان خانواده را نمادی از جامعه دانسته است که در صورت از کار افتاده شدن عضوی از جامعه، او نادیده گرفته می‌شود و هیچ حمایتگری نخواهد داشت. نام سامسا در آوا به نام کافکا بسیار نزدیک است.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.