معرفی کتاب شوخی نوشته میلان کوندرا


0
معرفی کتاب شوخی نوشته میلان کوندراReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Dec 9Rating:

شوخی نخستین رمان میلان کوندرا در ۱۹۶۷ در زمانی که چکسلواکی در اشغال کمونیست‌های شوروی بود منتشر شد و در آن زمان به دلیل مطالب هجوی که در مورد توتالیتاریسم نوشته بود توقیف و از چاپ آن جلوگیری شد.

داستان شوخی در مورد عشقی نا فرجام و انتقامی بی فایده است که اکنون و بعد از گذشت ربع قرن از انتشار آن و چندین سال از سقوط و تجزیه دولت کمونیست چکسلواکی می‌توان ارزش و نگاه آن را به خوبی درک کرد. کتابی تکان دهنده که با ادبیات خود نور تازه‌ای به هستی انسان‌ها تاباند و چیزی از آثار کلاسیک کم ندارد.

داستان در مورد عواقب جدی ارسال یک  پیام کارت پستالی توسط پسری دانشجو به اسم لودویک است که برای دوست خود ارسال می‌کند. متن آن پیام چنین است: «خوش بینی تریاک مردم است. یک فضای سالم بوی گند حماقت می دهد. زنده باد تروتسکی! لودویک.» شوخی به هفت بخش تقسیم می شود و هر بخش توسط یکی راوی اول شخص از شخصیت‌های اصلی داستان تعریف می‌شود. به جز بخش هفتم که توسط سه راوی بیان می‌شود.

داستان به طور کلی زندگی را تحت حکومت کمونیست‌ها با یک بدبینی خشن و طنز نسبی روایت می‌کند.

رمان شوخی یکی از برجسته ترین آثار میلان کوندرا ست که تاکنون به زبان های بسیاری ترجمه شده و در ایران نیز چندین بار چاپ شده و علاقه مندان خود را یافته است.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.