معرفی کتاب مرد نامرئی نوشته جورج هربرت ولز


0
معرفی کتاب مرد نامرئی نوشته جورج هربرت ولزReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Dec 27Rating:

مرد نامرئی رمانی علمی-تخیلی است که توسط جورج هربرت ولز (۱۸۶۶-۱۹۴۶) در سال ۱۸۹۷ منتشر شد. مرد نامرئی لقب دانشمندی به نام گریفین است که خود را فدای تحقیق درباره نورشناسی و کشف راهی برای تجزیه بدن در هوا می‌کند و بنابراین خود او به دلیل انجام این آزمایش‌ها، نامرئی می‌شود. او با موفقیت این پروژه را بر روی خود انجام داد، اما در بازگرداندن خود به شکل اول، ناموفق بود.

گریفین، نام فامیلی قهرمان داستان است. نام او تقریباً تا نیمی از کتاب مطرح نمی‌شود؛ تا خصلت نامرئی بودن او با تاکید نویسنده بر عدم هویت او نیز، مورد توجه قرار گیرد. طمع گریفین برای قدرت و شهرت، قابل توجه است؛ می‌توان او را نمونه‌ای از یک دانشمند بدون احساس انسانیت، دانست. در طول آزمایشات، او به صورت تصادفی یک ماده شیمیایی کشف می‌کند که منجر به نامرئی شدن اجسام می‌شود. اما چون نمی‌تواند حالت نامرئی خود را بازگرداند، شروع به کشف مزیت‌های نامرئی بودن نسبت به مضرات آن می‌کند، و از اینجاست که سقوط اخلاقی او نیز آغاز می‌شود. زیرا او برای نجات خود به سمت جرم و جنایت کشیده می‌شود، و بنابراین فقدان دانش، عدم انسانیت و خود خواهی کاملش را آشکار می‌سازد. همین مسئله او را به سمت مشغولیت ذهنی، جنون و در نهایت مرگ رهنمون می‌سازد.

درواقع می‌توان گفت راوی از داستان مرد نامرئی استفاده می‌کند، برای نشان دادن این مسئله، که چقدر انسان در نبود محدودیت‌های اجتماعی در سرکوب رفتار ناهنجار خود، می‌تواند در گناه و جرم فرو رود. این مضمون فساد، در غیاب قانون اجتماعی مسئله‌ای مورد توجه در آثار ادبی مختلف نیز می‌باشد. ولز داستانش را با دقت روانشناختی کم و یا توسعه شخصیتی پایین، خلق کرده است. به هر حال، دیگر نویسنده‌ها نیز از این مضمون در آثار خود استفاده کرده‌اند. اگرچه ولز در توسعه شخصیتی قهرمان داستان موفق نبود، اما شخصیت گریفین به نمادی در ژانر وحشت تبدیل شده است، که در رسانه‌های مختلف نیز قابل مشاهده است.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.