معرفی کتاب جام زرین نوشته هنری جیمز


2
معرفی کتاب جام زرین نوشته هنری جیمزReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Jan 13Rating:

آخرین رمان کامل هنری جیمز کتاب جام زرین (۱۹۰۴) مسلماً مهم ترین دست آورد او بود که در آن توانست تا بسیاری از موضوعات مورد علاقه که در کل آثارش نمایان بودند را جمع آوری کرده و آنها را مانند پرده‌ای غنی از توطئه و جنگ‌های روانشناسانه در کنار یکدیگر نقش زند. به عنوان مثال ازدواج و پول تقریباً در همه آثار او وجود دارند اما در اینجا تنها مفروضات را فراهم می‌کنند. رمان داستان ازدواج دو زوج و تاثیر روابطی که پیش از ازدواج بر یکدیگر گذاشته‌اند را تعریف می‌کند. داستان حول محور یک جام طلایی زیبا اما ترک خورده و اسراری که این جام بر ملا می‌کند، می‌چرخد. عنوان کتاب از جمله‌ای از کتاب جامعه (کوهِلِت) عهد عتیق گرفته شده است.

شاهزاده آمریگو شخصیت مذکر اصلی داستان است. او از نسل پیشین خاندان سلطنتی ایتالیاست که دیگر از بین رفته‌اند. نام او از آمریکو وسپوچی گرفته شده، شخصی که نام قاره آمریکا هم از نام او مشتق شده است. او به عنوان مردی جذاب که بسیاری از زنان مجذوب او می‌شوند توصیف می‌شود. در کتاب همچنین تصریح شده است که او مردی است که نمی‌تواند بدون پول زندگی کند.

قهرمان زن اصلی کتاب، مگی ورور دختر آدام ورور ثروتمند و همسر شاهزاده است. کتاب در اصل در مورد آگاهی مگی و تلاش‌هایش برای حفظ ازدواجش با شاهزاده و همزمان مراقبت از پدر که راز او را می‌داند، است. در آغاز کتاب مگی کودکی بی گناه است که تا به حال به هیچ مشکل مهمی در زندگی دچار نشده است. اما در انتهای کتاب او زنی مقاوم شده است و تنها زنی است که شاهزاده اطمینان دارد که از بحران‌های احتمالی زندگی به خوبی عبور می‌کند.

از بسیاری جهات امر ازدواج در این کتاب اقدامی سیاسی نشان داده شده است. در حالی که آمریکایی‌های مدرن به طور کلی برای محبت و عشق ازدواج می‌کردند، در این رمان ازدواج از نظر شخصیت‌های داستان راهی برای ترقی در جامعه و دسترسی به موقعیت‌هایی است که شریک زندگی‌شان می تواند فراهم کند. به عنوان نمونه، هنگامی که شاهزاده با مگی ازدواج می‌کند دیگر خود را یکی از افراد ثروتمند می‌داند.

موضوع مهم دیگر در رمان، بلوغ مگی است. مساله این نیست که در ابتدای کتاب او بالغ نشده فقط تا این جای زندگی با هیچ مشکل واقعی برخورد نداشته است. در سراسر داستان شخصیت‌های دیگر به او همچون فرشته‌ای مهربان و معصوم اشاره می‌کنند که حتی نمی‌داند خباثت و شرارت واقعی چیست. اما هنگامی که با موفقیت از عهده مشکل‌های همسر خود برمی‌آید در چشم او زنی حقیقتا بالغ و زیبا می‌شود.

هر خواننده‌ای از خواندن این رمان شگفت انگیز، پر پیچ و خم و وحشتناک چیزی متفاوت را تجربه می‌کند. اما قطعا در ادبیات آمریکا اثر ادبی مشابه جام زرین وجود ندارد.


Like it? Share with your friends!

2

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.