معرفی کتاب تخم مرغ های شوم نوشته میخائیل بولگاکف


1
معرفی کتاب تخم مرغ های شوم نوشته میخائیل بولگاکفReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Oct 13Rating:

رمان تخم مرغ های شوم داستانی درباره «پرفسور پرسکیف» است؛ مردی که تمام عمر و زندگی خود را به تحقیق و آزمایش در مورد جانوران پرداخته و یکباره بطور تصادفی در  می یابد که اگر اشعه خاصی به تخم جانواران دو زیست بتابد؛ سبب رشدی غیر متعارف می‌شود. او تصمیم می‌گیرد تحقیقات خود را در باره امکان استفاده از آن برای حیوانات اهلی و تخم مرغها انجام دهد ولی درست ذر همین لحظه حساس تحقیقات؛  ارگانهای حکومت شوروی که سعی در آگاهی و کنترل همه چیز دارند ؛ وارد می‌شوند و با تصمیمات عجولانه و غیر عقلانی و جاهلانه خود فاجعه‌ای می آفرینند و …

رویداد این رمان مربوط به چند سال بعد یعنی سال ۱۹۲۸ است و مسکو که بر خلاف تبلیغات حکومت ؛  یک شهر بورژوا است و مانند دیگر شهرهای کشورهای صنعتی و سرمایه داری گرفتار روز مرگی است؛  حوادثی مانند مرگ ناگهانی مرغ‌ها ؛ هیچ تاثیر و تحولی در مردم ایجاد نمی‌کند. در این جامعه بولگاگف سعی می‌کند پیامدهای ناگوار و خطرات جدی دخالت بشر سود جو و دانشمندان بشری در تسخیر طبیعت را گوشزد نماید.

 داستان تخم مرغ های شوم سبکی علمی تخیلی دارد ولی فضای داستان واقعی است و اسامی خیابان‌ها و شهرها و کوچه‌ها در عالم خارج نیز وجود دارند. مطمئناً وجود جو اختناق و خفقان و رعب و وحشتی که حکومت استالین و همتایانش ایجاد نموده بودند؛ علت اصلی پناه بردن نویسندگان بزرگ به این سبک از بیان واقعیات با کنایه و استعاره بوده است. آنها با این سبک توانسته اند تصویری هراس انگیز از وضعیت دانش و علم در سایه این حکومت‌ها خلق نمایند.

رمان تخم مرغ های شوم نیز از طنز ویژه بولگاگف بی‌بهره نبوده و در جای جای داستان نمونه‌هایی از آن به چشم می‌خورد. به دنبال اسم هر سازمان و مؤسسه و مجله‌ای یک پسوند سرخ می‌آید . مجلاتی با عناوین  عصر سرخ”؛ “آتش سرخ”؛ “فلفل سرخ”؛ “نورافکن سرخ” و … و جالبتر اینکه  مجله ای است به نام “کلاغ سرخ”. علاوه بر این عناوین؛ خیال بافی‌های مردم  ساده لوحی که اکنون به مقامی نیز رسیده‌اند و تصور می‌کنند می‌توان با کمک دانشمندان چیزی اختراع کرد که ظرف مدت کوتاهی مرغ‌ها را یک روزه به اندازه گوسفندی پروار نموده تا بدین ترتیب خطر گرسنگی را بتوان از بین‌برد .

بولگاکف با هنرمندی تمام تلاش دارد اهداف حکومت بلشویک استالین و رهبران جامعه را پیش‌بینی کرده و آنان را از دگرگونی یکباره زندگی انسانی و جهش‌های ناگهانی و ویرانگر بر حذر دارد. رمان از دوازده بخش تشکیل شده که عناوینی چون “نگاهی به زندگینامه پروفسور پرسیکف؛ جعد رنگین؛ کشف پرسیکف؛درزدوا، زن کشیش؛ ماجرای مرغ‌ها؛ مسکو در ژوئن سال ۱۹۲۸؛ رُک؛ واقعه ساوخوز؛ آش زنده؛ فاجعه؛ مبارزه و مرگ؛ خداوند سرما در ماشین ” دارند و ترجمه فارسی آن توسط پونه معتمد از زبان روسی به فارسی انجام شده و تا کنون چندین بار تجدید چاپ شده است.

میخائیل بولگاکف (۱۸۹۱- ۱۹۴۰) خالق این اثر ؛ نویسنده و نمایشنامه نویس مشهور روسی است پدر او دانشیار دانشگاه و مادرش معلم دبیرستان بود . مادر او بعد از تولد اولین فرزند که همان میخائیل بود تدریس در دبیرستان را کنار گذارده و تمام اوقات خود را صرف تربیت فرزندش نمود. میخائیل بولگاکف در سال ۱۹۰۹ به مدت هفت سال در دانشکده پزشکی به تحصیل پرداخت و در این مدت نیز همزمان با تحصیل به نوشتن داستان و نمایشنامه ادامه داد.

شایان ذکر است که این رمان توانسته توجه بسیاری از منتقدان و نویسندگان را به خود جلب کند. وجود نقدهای فراوان بر این رمان نشانی است  از توجه  بسیار اساتید و نقادان به این کتاب است. یکی از این نقادان ماکسیم گورکی نمایشنامه نویس انقلابی شوروی است که این رمان را “اثری استادانه و جذاب ” معرفی می‌کند.


Like it? Share with your friends!

1

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.