معرفی کتاب ناطور دشت نوشته جی. دی. سلینجر

0
2066
ناطور دشت، محبوب ترین رمان نویسنده آمریکائی، جی دی سلینجر
ناطوردشت
معرفی کتاب ناطور دشت نوشته جی. دی. سلینجرReviewed by پرستو آشتیان on Mar 29Rating: 5.0معرفی کتاب ناطور دشت نوشته جی. دی. سلینجر | رمان | پیشنهاد کتاب کتابیسمناطور دشت تأثیرگذارترین کتاب سلینجر آمریکایی می‌باشد. این رمان در کوتاهترین زمان ممکن از شهرت بسیار زیادی برخوردار شده است.

ناطور دشت تأثیرگذارترین کتاب سلینجر آمریکایی می‌باشد. این رمان در کوتاهترین زمان ممکن از شهرت بسیار زیادی برخوردار شد و تقریباً به تمام زبانهای اصلی ترجمه شده است و حتی تا امروز نیز در لیست کتب برتر و پرطرفدار قرار دارد. صاحب‌نظران بسیاری این کتاب را بسیار برجسته و تحسین‌برانگیز دانسته‌اند در حالی که عده‌ی دیگری منتقد این اثر بوده و معتقدند که انتظارات خواننده را برآورده نکرده است.

هولدن کالفید نوجوانی سرکش است که به خاطر ضعف تحصیلی برای چندمین بار از مدرسه اخراج می‌شود و قصد دارد پس از رسیدن نامه‌ی اخراجش از مدرسه به خانه برود بنابراین چند روزی را خارج از خانه و در دنیای پرآشوب سپری می‌کند و در واقع در این کشمکش‌ها دنیای کودکی را پشت‌سر می‌گذارد و قدم به دنیای بزرگسالان می‌گذارد.

ناطور دشت منعکس‌کننده‌ی از خودبیگانگی در دنیای بی‌رحم است و جامعه مدرن غرب را به باد انتقاد می‌گیرد. هولدن نماد هر جوانی است که برای پرورش یافتن و زندگی کردن مطابق قوانین جامعه احساس فشار می‌کند و اینکه مجبور است ارتباطات انسانی باارزشش را کنار بگذارد و خواسته‌های شخصی خود را با عرف جامعه تطبیق دهد او را مستأصل ساخته است. در این کتاب مفاهیم پیچیده‌ای همچون هویت، تعلق، از دست دادن، ارتباط و بیگانگی مطرح می‌شوند.

ناطور دشت همواره در میان لیست چالش‌انگیزترین کتابها قرار گرفته است و برای سالها در کتابخانه‌ها و مدرسه‌های آمریکا سانسور شده و ممنوع بوده است. همچنین شخصیت هولدن کالفید پس از هاکلبری فین مطرحترین نوجوان گریزان در ادبیات آمریکا به شمار می‌رود.

5/5 (1)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.