معرفی کتاب نان سالهای جوانی نوشته هاینریش بل

1
3915
نان سال‌های جوانی، نوشته‌ی هاینریش بل
نان سال‌های جوانی، نوشته‌ی هاینریش بل
معرفی کتاب نان سالهای جوانی نوشته هاینریش بلReviewed by آیلار بهرامی on Jan 27Rating:

نان سالهای جوانی، اثر نویسنده کتاب عقاید یک دلقک، هاینریش بل آلمانی است. نان سالهای جوانی که با عنوان های نان آن سال ها نیز در ایران به انتشار رسیده است، ماجرای پسر جوانی است به نام والتر فندریچ که  از روستا به شهر آمده و نهایتا تعمیر کاری ماشین های لباس شویی را به عنوان شغل خود انتخاب می کند. فندریچ پسر فقیری است که همواره گرسنه بوده است و از فقرش سخن می گوید. دغدغه ای او در تمام سالهای زندگیش نان بوده است. راوی داستان که خود فندریچ است طوری از نان حرف می زند که انگار تمام جهان حول محور نان می چرخد.

در همان دوران فقر و بدبختی، فندریچ مادرش را از دست می دهد. او برای به دست آوردن نان به خیلی کارها دست زده است، کتابهای پدرش را رسما به هیچ فروخته و نان خریده است. حتی زمانی که به شهر آمد و وضع مالی اش بهتر شد، چشمش از نان سیر نشد، به طوری که آنقدر زیاد نان می خرید که بیشتر آن ها فاسد می شد.

زندگی فندریج به روزمرگی رسیده بود، او به کارش می پرداخت و قرار بود با دختر کارفرمایش ازدواج کند تا روزی که بنا بود به درخواست پدرش به دنبال هدویگ دختر دوست پدرش که معلم خودش نیز بود به ایستگاه قطار برود. او عاشق هدویگ می شود و آن دختر در تمام زندگی نفوذ می کند طوری که انگار دیگر نان و گرسنگی مساله فندریچ نیست.

این کتاب در سال ۱۹۵۵ برای اولین بار به انتشار رسید. ظاهرا فیلمی نیز به همین نام در سال ۱۹۶۲ ساخته شده است. هاینریش بل نویسنده قابل و مورد علاقه ی خیلی از کتاب خوان هاست، اما به زعم عده ای عقاید یک دلقک بهترین اثر وی است. نشر معتبر چشمه با ترجمه آقای محمد اسماعیل زاده این را در ایران به انتشار رسانده است.

5/5 (1)

امتیاز دهی

یک دیدگاه

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.