معرفی کتاب ببر سفید نوشته آراویند آدیگا


0
معرفی کتاب ببر سفید نوشته آراویند آدیگاReviewed by پرستو آشتیان on Nov 14Rating: 4.0معرفی کتاب ببر سفید نوشته آراویند آدیگا | رمان | پیشنهاد کتاب کتابیسمجایزه بوکر سال 2008 به کتاب ببر سفید نوشته‌ی آراویند آدیگا هندی-استرالیایی رسید. این اولین رمانی است که آدیگا نوشته است و در همان سال چاپ موفق به کسب جایزه ارزشمند بوکر شد و این موضوع توجه رسانه‌ها را بر روی این نویسنده جوان متمرکز کرد.

جایزه بوکر سال ۲۰۰۸ به کتاب ببر سفید نوشته‌ی آراویند آدیگا هندی-استرالیایی رسید. این اولین رمانی است که آدیگا نوشته است و در همان سال چاپ موفق به کسب جایزه ارزشمند بوکر شد و این موضوع توجه رسانه‌ها را بر روی این نویسنده جوان متمرکز کرد. آدیگا دانش آموخته‌ی کالج کلمبیا و دانشگاه آکسفورد در رشته‌ی ادبیات انگلیسی است و قبل از اینکه به داستان نویسی روی بیاورد،‌ در مجله تایم خبر‌نگار بوده است.

شخصیت اصلی و راوی کتاب ببر سفید، بالرام هالوای است. داستان طنز تلخی در مورد اختلاف‌های طبقات و قبیله‌های مختلف در هند مدرن دارد. اما در عین حال نگرشی رو به گذشته و بحث درباره‌ی نابرابری‌های اجتماعی و اقتصادی در سال‌های دور هند دارد. سال ۱۹۴۷ سالی است که هندوستان استقلال خود از انگلستان را بدست آورد و پس از آن درگیری‌های داخلی بین مسلمانان و هندوها در این کشور بالا گرفت و دولت وادار به ایجاد تغییراتی در جهت یکسان‌سازی حقوق شهروندان شد که به طور کامل نتیجه‌بخش نبود.

ببر سفید، نوشته آراویند آدیگا برنده جایزه بوکر 2008
ببر سفید، نوشته آراویند آدیگا برنده جایزه بوکر ۲۰۰۸

آدیگا در روایت کتاب ببر سفید از سبک نامه‌نگاری نیز استفاده کرده است و بالرام هالوای که خود را یک کارآفرین می‌داند برای نخست وزیر چین در مورد کارآفرینی هندی نامه می‌نویسد. هالوای معتقد است این که عکس او بر روی اعلامیه‌های تحت تعقیب در سراسر هند به چشم می‌خورد، نتیجه یک نوع از کارآفرینی است که او آن را آسان بدست نیاورده است. در پیشینه‌ی او می‌خوانیم که او پسری روستایی و از طبقه پایین بوده است و پس از قتل کارفرمای خود و دزدیدن پول‌های او به جایگاه اجتماعی و اقتصادی بالایی دست می‌یابد.

آدیگا از خانواده‌ی سطح بالا و تحصیل‌کرده‌ای است و سابقه‌ی تحصیلی و کاری درخشانی دارد. وی در پاسخ به این سوال که با توجه به شرایطش چطور توانسته راجع به شخصیتی بنویسد که با فقر دست و پنجه نرم می‌کند و پس از آن در فساد و تباهی غوطه‌ور می‌شود؛ می‌گوید که فکر نمی‌کند یک رمان‌نویس صرفاً باید راجع به تجربیات شخصی خودش بنویسد و این هنر یک نویسنده است که بتواند از انسان‌هایی بنویسد که شبیه خودش نیستند. آدیگا کتاب ببر سفید را تأثیرپذیرفته از کتاب مرد نامرئی نوشته‌ی رالف الیسون می‌داند.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.