معرفی فیلم دختر ناشناخته ساخته برادران داردن در سال ۲۰۱۶


0
معرفی فیلم دختر ناشناخته ساخته برادران داردن در سال 2016Reviewed by رها فتاحی on Oct 9Rating: 5.0معرفی فیلم دختر ناشناخته ساخته برادران داردن در سال 2016 | فیلم | پیشنهاد کتاب کتابیسم دختر ناشناخته داستانِ وجدانِ معذب است. وجدانی که اگر نتوان کنترلش کرد، همان‌قدر که در وقتِ فقدانش به فرد و جامعه آسیب می‌زند...

دختر ناشناخته داستانِ وجدانِ معذب است. وجدانی که اگر نتوان کنترلش کرد، همان‌قدر که در وقتِ فقدانش به فرد و جامعه آسیب می‌زند، زمانی که افسار عملکرد فرد را در اختیار بگیرد نیز می‌تواند مخرب باشد. برادران داردن این‌بار به‌سراغ وضعیتی می‌روند که افسار در اختیار وجدان است، وجدان معذبی که به اصطلاح شورش را درمی‌آورد و زندگی، آینده، جاه‌طلبی و… آدم‌ها را به بازی می‌گیرد. در فیلم با شخصیت‌هایی روبه‌رو هستیم که به‌نظر می‌رسد وجدانشان را کناری گذاشته‌اند و عامل اصلی حوادث تلخِ داستان و سیاهی‌های جامعه‌ای هستند که در فیلم تصویر می‌شود.
دکتر جنی، شخصیتِ اصلی دختر ناشناخته، دکتر جوان و موفقی است که علاوه‌بر توانایی‌هایش در زمینه‌ی پزشکی، روابط بسیار خوبی با بیمارانش دارد. در همان چند سکانس ابتدایی فیلم با شخصیت و توانایی‌های دکتر جنی آشنا می‌شویم و با شخصیتِ به‌معنای واقعی کامل و موفق روبه‌رو می‌شویم. اما چیزی از فیلم نگذشته که حادثه‌ای مسیر فیلم را تغییر می‌دهد، حادثه‌ای که لحظه‌ی وقوعش را در ابتدای فیلم در میان عملکرد تحسین‌برانگیزِ دکتر جنی گم کرده‌ایم و درواقع، آن‌قدر خوبی‌های او را پررنگ دیده‌ایم که اشتباهش را، هرچند اشتباهی به‌ظاهر کوچک و قابل چشم‌پوشی است، ندیده‌ایم.
دختر ناشناخته پس از برملا شدنِ یک قتل آغاز می‌شود و حالا با دکتر جنی‌ای روبه‌رو هستیم که خودش را مقصر یک قتل می‌داند، مقصرِ قتل یک دختر غریبه که هیچ اوراق هویتی‌ای ندارد. جنی تصمیم می‌گیرد هویت دختر را پیدا کند تا لااقل بر سنگِ قبرش نامی باشد. در این مسیر به معنای واقعی کلمه، به خودش و دیگران و حتی جامعه آسیب می‌زند. همان دکتر جنی فداکار و دوست‌داشتنی ابتدای فیلم، وقتی افسار را دراختیار وجدانِ معذبش قرار می‌دهد، غیرقابل کنترل می‌شود. روند تحقیقات پلیس را دچار اخلال می‌کند، زندگی شخصی افراد را متزلزل می‌کند، به بیمارانش آسیب می‌زند و… .
دختر ناشناخته فیلمی به‌غایت انسانی است که فقدانِ مسوولیت‌پذیری در جامعه‌ی مدرنِ فرانسه را به‌تصویر می‌کشد. بحرانِ حضورِ پررنگِ مهاجرانِ‌غیرقانونی در فرانسه‌ی امروز، زیرلایه‌ی پنهان فیلم است و آن‌چه جایگاه رفیع‌تری به آخرین ساخته‌ی برادران داردن می‌دهد، ترسیمِ وظایفِ ساکنانِ بومی فرانسه در قبال این مهاجران است.
شاید امثال دکتر جنی در جامعه کم باشد، شاید حتی بشود انتقادات بسیاری به عملکردِ غیرقابل کنترل و غیرمنطقی امثال دکتر جنی داشته باشیم، اما دختر ناشناخته با پایان‌بندی نسبتا خوبش، قضاوتی می‌کند که شاید نسخه‌ی برادران داردن برای جامعه‌ی امروز است؛ دکتر جنی به گفته‌ی پلیس و دوستانش در هیچ دادگاهی بابتِ مرگِ دختر ناشناخته مقصر شناخته نخواهد شد، اما در خلوتِ خودش مقصر است، احساس می‌کند می‌توانست مانع از مرگِ دخترِ جوانِ آفریقایی بشود و نمی‌تواند در مقابل صدایِ وجدانش آرام بگیرد. کنترل را در اختیار آن صدا قرار می‌دهد و تمام تلاشش را برای پیدا کردن هویتِ دختر به خرج می‌دهد. اما باید به این سوالِ دشوار پاسخ داد که حقیقتا دکتر جنی انسان خوبی است یا انسانی خودخواه؟ او برای آرام کردنِ وجدان خودش می‌جنگد یا به‌خاطر دختر ناشناخته؟
نسخه‌ی برادران داردن اما این است: حتی اگر افراد از سر خودخواهی، به‌شکلی افسارگسیخته به‌دنبال وجدانشان حرکت کنند، نتیجه، به مراتب بهتر از آن خواهد بود که هرکس از سرِ خودخواهی، وجدانش را در گوشه‌ی تاریکی از پستوهای روح و روانش به زنجیر بکشد.

 

عنوان: دختر ناشناخته/ The Unknown Girl
سال ساخت: ۲۰۱۶
کارگردان: برادران داردن/ Jean-Pierre & Luc Dardenne
زمان: ۱۱۳ دقیقه
بازیگران: Adele Haenel/ Jeremie Renier/ Olivier Gourmet


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.