معرفی کتاب: لیست ده کتاب برتر دنیا با محوریت آثار هنری


0
معرفی کتاب: لیست ده کتاب برتر دنیا با محوریت آثار هنریReviewed by پرستو آشتیان on Sep 6Rating:

نویسندگی و هنر از دیرباز دو رشته‌ی درهم تنیده هستند، با وجود این که دو شاخه‌ی مجزا از هم محسوب می‌شوند اما همیشه وجوهی وجود داشته که آنهارا به هم ارتباط می‌دهد. به طور مثال: یک اثر هنری این قابلیت را دارد که سکوی پرش خلاقانه‌ای برای یک رمان باشد یا یک عنصر در ساختار پیرنگ داستان قلمداد شود.

آثار هنری مانند جرقه‌ای هستند که قوه‌ی تخیل نویسندگان را به کار می‌اندازد و در طول تاریخ تابلوهای نقاشی، قطعه‌های موسیقی و سایر آثار هنری منبع الهام بزرگی برای نویسندگان بوده‌اند. سوفیا توبین، نویسنده‌ی معاصر انگلیسی، در مقاله‌ای که در مجله گاردین نوشت، لیست ده کتاب برتر با محوریت آثار هنری را به شرح زیر تهیه کرده است:

تصویر دوریان گری، نوشته‌ی اسکار وایلد  (۱۸۹۱)

تصویر دوریان گری، نوشته اسکار وایلد
تصویر دوریان گری، نوشته اسکار وایلد

این رمان در باره مرد جوان و خوش سیمایی به نام دوریان گری است که تصویرش در یک پرتره در یک اتاق دربسته پیر می‌شود اما خودش همچنان جوان می‌ماند و به تصویری بدون قلب تبدیل می‌شود. دوریان گری تحت تأثیر لرد هنری، به هر قیمتی دنبال هوی و هوس خودش است. توصیفات ظریف وایلد، انحطاط تدریجی دنیای خوشی و هوس ناشی از جوانی جاودانه را به بهترین نحو به تصویر می‌کشد.

به سوی فانوس دریایی، نوشته‌ی ویرجینیا وولف (۱۹۲۷)

به سوی فانوس دریایی، نوشته‌ ویرجینیا وولف
به سوی فانوس دریایی، نوشته‌ ویرجینیا وولف

جریان سیال ذهن وولف که به مباحث زندگی، عشق و ماهیت حافظه می‌پردازد و در عین حال داستانی در مورد عدم اطمینان و کشمکش‌های خلاقیت است. در یک تابستان مهمانان زیادی برای اقامت نزد خانواده رمزی می‌آیند، یکی از مهمانان –لی‌لی بریسکو- شروع به کشیدن نقاشی از خانم رمزی می‌کند، که در مرکز ستایش مهمانان قرار دارد. پس از ده سال و پس از درگذشت خانم رمزی، لی‌لی به آن مکان بازمی‌گردد و به عنوان یادبودی از سفر خانوادگی‌شان به فانوس دریایی نقاشی را کامل می‌کند. در حین این کار او راهی به خاطرات گذشته‌اش در آن تابستان می‌یابد و اینکه خانم رمزی قادر بود برخی لحظات را ورای زندگی روزمره رقم بزند، او می‌توانست زندگی را متوقف نگاه دارد، همان‌طور که یک هنرمند در اثر هنری‌اش این کار را می‌کند.

دختری با گوشواره‌ی مروارید، نوشته‌ی تریسی شوالیه (۱۹۹۹)

دختری با گوشواره‌ی مروارید، نوشته تریسی شوالیه
دختری با گوشواره‌ی مروارید، نوشته تریسی شوالیه

با اقتباس از این کتاب؛ یک فیلم، یک نمایشنامه و هزاران میان برنامه کوتاه در تلویزیون لاهه هلند ساخته شده است. نیروی نهفته در نگاه عمیق دختر به بیننده، در تابلوی نقاشی دختری با گوشواره‌ی مروارید، اثر یوهانس ورمر؛ منبع الهام تریسی شوالیه برای نوشتن این کتاب شد. به این ترتیب او شخصیت گری‌یت را خلق کرد، دختر خدمتکاری که به دلیل علاقه‌ی فراوانش به هنر به ارباب نقاشش یوهانس ورمر نزدیک می‌شود. تأثیر هنر هلندی به وضوح در نسخه‌ی درخشان شوالیه از شهر دلفت مشخص است.

سهره، نوشته‌ی دونا تارت (۲۰۱۳)

سهره، نوشته دونا تارت
سهره، نوشته دونا تارت

مادر تئو نقاشی مورد علاقه‌اش را در موزه هنرهای متروپولیتن به تئو نشان می‌دهد و دقایقی بعد در یک انفجار کشته می‌شود. تئو زنده می‌ماند و آن نقاشی –سهره اثر کارل فابریتس– را برمی‌دارد. پس از گذشت سال‌ها تئو در زندگی سختش همچنان نقاشی را به عنوان نمادی از خلوص و پیوندی با مادرش مخفیانه نگاه می‌دارد. داستان تارت از عظمت یک نقاشی و به طور کلی هنر می‌گوید.

نام من سرخ، نوشته‌ی اورهان پاموک (۲۰۰۱)

نام من سرخ، نوشته اورهان پاموک
نام من سرخ، نوشته اورهان پاموک

یک داستان زنده با راوی‌های متعدد از قرن شانزدهم استانبول که حول محور قتل یک مینیاتوریست می‌گردد که به طور پنهانی مشغول کار بر روی کتابی برای سلطان بوده است. ام این یک داستان قتل معمولی نیست، پاموک مباحثی مانند مرگ، عشق و ماهیت هنر اسلامی را با علم به تبعات فرهنگی آنها توصیف می‌کند. کتابی که مانند برترین آثار هنری، می‌تواند از هر سطحی خواننده داشته باشد.

ماه و شش پشیز (قلب زن)، نوشته‌ی ویلیام سامرست موآم (۱۹۱۹)

ماه و شش پشیز (قلب زن)، نوشته ویلیام سامرست موآم
ماه و شش پشیز (قلب زن)، نوشته ویلیام سامرست موآم

چارلز استریکلند، یک دلال سهام است که همسر و فرزندانش را ترک می‌کند تا در پاریس و تاهیتی یک نقاش شود. راوی داستان موآم، زندگی استریکلند را با بهت و حیرت مشاهده می‌کند، که چگونه بدون احساس گناه زندگی آنهایی که در اطرافش هستند را از بین می‌برد. این کتاب برگرفته از زندگی و آثار پل گوگن است و تصویری هیولایی از یک هنرمند را ارائه می‌دهد که به طور وسواس‌گونه نقاشی می‌کند و برایش مهم نیست عواقب چه خواهند بود.

بی‌پروا، نوشته‌ی مایکل فرین (۱۹۹۹)

بی‌پروا، نوشته مایکل فرین
بی‌پروا، نوشته مایکل فرین

مارتین کلی در پی یک نگاه اجمالی بر نقاشی ناشناخته‌ای در منزل همسایه‌اش، به این باور می‌رسد که نقاشی گمشده‌ای اثر پیتر بروگل را یافته است. تدابیر و توقعات او به قدری بالا می‌كوند که زندگی و ازدواجش را به ورطه اغتشاش می‌کشاند. تحقیقی هنری-تاریخی سهمگینی که در قالب کمدی نوشته شده است.

دختری که می‌خواند، نوشته‌ی کتی وارد (۲۰۱۱)

دختری که می‌خواند، نوشته کتی وارد
دختری که می‌خواند، نوشته کتی وارد

به عنوان اولین رمان کتی وارد، این کتاب به هفت بخش تقسیم می‌شود، هر بخش داستان یک زن و پرتره‌اش است. وارد شش قرن را به تصویر می‌کشد و این‌گونه قدرت فضاسازی استادانه خود ثابت می‌کند، هر یک از هفت سناریوی او با دقت و حساسیت سازماندهی شده‌اند. این رمان مسائلی مانند هنر، کتاب خواندن و معنای زن بودن در گذشته، حال و آینده را به تصویر می‌کشد.

دختر زمان، نوشته‌ی ژوزفین تی (۱۹۵۱)

دختر زمان، نوشته ژوزفین تی
دختر زمان، نوشته ژوزفین تی

“هیچ قاتلی را شبیه او به یاد نمی‌آورم” این را آلن گرنت؛ مأمور پلیسی که دوره‌ی بهبودی پس از عمل جراحی را در بیمارستان می‌گذراند می‌گوید. یک دوست تعدادی پرتره به او داد است تا او را مشغول کند. گرنت خود را متخصص چهره‌شناسی می‌داند و شیفته‌ی یکی از پرتره‌هاش ده است، از پزشک، پرستارها و ملاقات‌کنندگان نظر می‌خواهد. وقتی متوجه می‌شود که این چهره متعلق به ریچارد سوم است، تصمیم می‌گیرد راز شاهزاده‌ها در برج را مورد تحقیق قرار دهد.

غرور وتعصب، نوشته‌ی جین آستن (۱۸۱۳)

غرور و تعصب، نوشته جین آستن
غرور و تعصب، نوشته جین آستن

یکی از ارزشمندترین داستان‌های عاشقانه؛ غرور وتعصب رمانی نیست که از هنر اشباع باشد اما یک پرتره، یکی از مهم‌ترین لحظات کتاب را رقم می‌زند. وقتی الیزابت بنت پیمبرلی را می‌بیند، نظرش در مورد آقای دارسی، خواستگاری که به او جواب رد داده است، تغییر می‌کند. وقتی او پرتره آقای دارسی را در گالری می‌بیند یک لحظه‌ی مهم و اساسی رقم می‌خورد. “او برای دقایقی با تعمقی صمیمانه در مقابل تصویر ایستاد”. احتمالا این لحظه‌ای است که او عاشق می‌شود و این از مصادیق تأثیر هنر بر زندگی‌ها به نحوه‌های گوناگون است.

5/5 (4)

امتیاز دهی


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.