معرفی کتاب نقطه شروع نوشته ملکولم گلادول

1
332
معرفی کتاب نقطه شروع : چگونه چیزهای کوچک تفاوت‌های بزرگ ایجاد می‌کنند/ ملکولم گلادول
معرفی کتاب نقطه شروع : چگونه چیزهای کوچک تفاوت‌های بزرگ ایجاد می‌کنند/ ملکولم گلادول
معرفی کتاب نقطه شروع نوشته ملکولم گلادولReviewed by پریا فردوس on Feb 5Rating: 3.5معرفی کتاب نقطه شروع نوشته ملکولم گلادول | رمان | پیشنهاد کتاب کتابیسممعرفی کتاب نقطه شروع نوشته ملکولم گلادول نقطه شروع نخستین کتاب مالکلم گلادول، اولین بار در سال ٢٠٠٠ توسط "little brown" منتشر شد.

نقطه شروع

نقطه شروع نخستین کتاب مالکلم گلادول، اولین بار در سال ٢٠٠٠ توسط “little brown” منتشر شد. گلادول در کتابش، نقطه شروع را اینگونه معنی کرده است ” لحظه‌ای بحرانی، آستانه و نقطه جوش.” کتاب در جستجوی توضیح و تشریح تغییرات “مبهم و راز آلود” جامعه شناختی است که زندگی روزمره را نشانه رفته است. همانطور که گلادول اظهار می کند، ایده ها و محصولات و پیغام ها و رفتارها همانند ویروس ها گسترش می یابند. مثال هایی از این دست تغییرات در کتاب او افزایش شهرت و فروش کفش های “hush puppies” در اواسط دهه ی ٩٠ و افت شدید نرخ جرم و جنایت در شهر نیویورک بعد از این دهه را شامل می‌شود.

مالکلم گلادول همچنین “سه قانون همه گیری ها١ “( یا سه “عامل تغییر”) را در نقطه شروع همه گیری ها توضیح داده است.

قانون تعداد کمتر

“قانون” یا همانطور که مالکلم گلادول توضیح می دهد، “موفقیت هر نوع از همه گیری اجتماعی به شدت وابسته به درگیری های مردمی با یک مجموعه ی به خصوص و کمیاب از ره آوردهای اجتماعی است.” بر طبق گفته های مالکلم گلادول، اقتصاد دان ها آن را ” قانون ٢٠/٨٠، که ایده ی اینست که در هر موقعیتی تقریبن ٨٠ درصد از کار توسط ٢٠ درصد از شرکت کنندگان و شرکا انجام می شود.

فاکتور چسبندگی

محتوای ثابت از یک پیغام که تاثیرش را، حائز اهمیت جلوه می دهد. برنامه های تلویزیونی مشهور کودکان مانند خیابان کنجد٢ و سرنخ آبی٣، پیش قدم مشخصات فاکتور چسبندگی بودند، بدین صورت که یادگیری موثر در محتوای آموزشی را همگام با مقدار سرگرمی افزایش دادند.

معرفی کتاب نقطه شروع : چگونه چیزهای کوچک تفاوت‌های بزرگ ایجاد می‌کنند/ ملکولم گلادول
معرفی کتاب نقطه شروع : چگونه چیزهای کوچک تفاوت‌های بزرگ ایجاد می‌کنند/ ملکولم گلادول

مفهوم قدرت

رفتار انسانی نسبت به محیط پیرامونش حساس و بسیار تحت تاثیر آن است. همانطور که مالکلم گلادول می گوید، “همه گیری ها حساس به شرایط و احوال زمان ها و مکان هایی هستند که درشان به وقوع می پیوندند.” برای مثال، ” تلرانس صفر” می کوشد تا با جرایم جزیی مانند ضرب وشتم و تخریب مبارزه کند و خط متروی نیویورک نیز منجر به یک روند کاهشی در جرایم با خشونت بیشتر در سطح شهر شده است. گلادول همچنین اثر تماشاچی و نظاره گر را شرح می دهد، و با استفاده از رمان رازهای الهی خواهری یا-یا٤ از ربکا ولز، مبلغ مسیحی جان ویزلی و موسسه بازرگانی دبلیو.ال. گر و شرکا٥ توضیح می دهد که چگونه عدد دانبر٦ نقطه شروع  را کاهش می دهد. مالکلم گلادول همچنین آنچه که خودش به عنوان قانون ١٥٠ می خواند را اینطور مطرح می کند، که بیشینه تعداد اشخاص موجود در یک جامعه یا یک گروه که شخصی می تواند رابطه ی اجتماعی واقعی با آن ها داشته باشد عدد ١٥٠ است.

 

١ Epidemics

٢ Sesame Street

٣ Blue’s Clues

٤ Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood

٥ W.L. Gore and Associates

٦ Dunbar’s number

امتیاز دهی

یک دیدگاه

 1. سلام
  بسیار خوب
  معرفی درخور و جالبی بود از این کتاب
  به شخصه از این کتاب لذت بردم
  مولف علاوه بر اینکه برخی از حقیقت های موفقیت رو نشون میده یه جور امید هم در دل آدم زنده میکنه که هرچی که هست باید تلاش کرد، شاید به tipping poin خودمون یه روز رسیدیم.
  دوستانی که علاقه مندن بیشتر با این کتاب آشنا بشن، تا جایی که خاطرمه وبسایت https://cfbk.ir هم یه چکیده برای این کتاب منتشر کرده. بد نیست مطالعه کنید.

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.