معرفی کتاب درک یک پایان نوشته جولین بارنز


0
معرفی کتاب درک یک پایان نوشته جولین بارنزReviewed by پرستو آشتیان on Oct 10Rating: 4.0معرفی کتاب درک یک پایان نوشته جولین بارنز | رمان | بوکر | پیشنهاد کتاب کتابیسمبرنده جایزه بوکر در سال 2011، کتاب درک یک پایان نوشته جولین بارنز بود. جولین بارنز پیش از این سه بار و در سال‌های 1984، 1998 و 2005 با کتاب‌های مختلف به

برنده جایزه بوکر در سال ۲۰۱۱، کتاب درک یک پایان نوشته جولین بارنز بود. جولین بارنز پیش از این سه بار و در سال‌های ۱۹۸۴، ۱۹۹۸ و ۲۰۰۵ با کتاب‌های مختلف به لیست نهایی نامزدهای جایزه بوکر راه پیدا کرده بود اما موفق به کسب این جایزه نشده بود، در سال ۲۰۱۱ این طلسم شکسته شد. جولین بارنز از نویسندگان پرافتخار و تحسین‌شده‌ی حال حاضر در انگلستان و دنیا است که با دوازده رمان و چندین کتاب غیرداستانی و مجموعه مقالات، از نویسندگان پرکار معاصر محسوب می‌شود.

کتاب درک یک پایان خیلی زود به جایگاه قابل قبولی در میان خوانندگان دست یافت. حتی بعضا از آن به عنوان کتابی یاد می‌شود که یک بار خواندن آن کافی نیست. داستان مانند یک فیلم مهیج روی کاغذ است، سرشار است از مسائلی مانندکینه‌توزی‌های دوست دختران سابق، خودکشی‌های دوران جوانی و روابط نامعقول. بارنز به نحو مازوخیستی از خاطرات و فقدان و فرصت‌های از دست رفته جوانی می‌گوید و همین باعث ورق خوردن‌های پی در پی کتاب در دستان خواننده می‌شود.

درک یک پایان، نوشته جولین بارنز، برنده جایزه بوکر 2005
درک یک پایان، نوشته جولین بارنز، برنده جایزه بوکر ۲۰۰۵

داستان درک یک پایان با مجموعه صحنه‌هایی آغاز می‌شود که شخصیت مرکزی داستان –تونی وبستر- خاطرات جوانی خود ردیف می‌کند، این‌ها خاطراتی هستند که او در دهه ششم زندگی هنوز غرق آنهاست و فراموش نمی‌کند. این جزئیات به هیچ وجه ساماندهی شده نیستند اما زمینه مشترکی دارند. بارنز از دوران مدرسه انگلیسی می‌گوید و پس از آن دوستان تونی وبستر را توصیف می‌کند در میان آنها آدرین فین نقش پررنگی دارد و اوست که پس از گذشت سال‌های زیادی دوباره در زندگی تونی ظاهر می‌شود و ذهن او را درگیر کشمکش‌های فراوانی می‌کند.

خاطرات به طور انتزاعی نقش مهمی در اینکه یک شخصیت در حال حاضر چگونه است و اینکه چگونه می‌توانست باشد ایفا می‌کنند و همچنین خاطرات اولیه به مراتب ارزشمندتر هستند، آنها می‌توانند تا بزرگسالی در ذهن افراد ثبت بمانند و اثرات مختلفی بر زندگی فرد داشته باشند. در این کتاب تأثیرگذار جولین بارنز پی یک خاطره‌ی خاص را در زندگی پر فراز و نشیب تونی می‌گیرد و این خاطره‌ای است که ردپاهای ناگواری از خود به جا گذاشته است که قابل چشم‌پوشی نیستند.

انتشارات فرهنگ نشر نو این کتاب را با ترجمه حسن کامشاد منتشر کرده است.


Like it? Share with your friends!

0

4 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  1. سلام،بسیار عالی بود ،ولی من بعضی جاهایش را نفهمیدم ، شدم انگار تونی وبستر 🙏🙏😍😍