معرفی کتاب آدم فروش نوشته پائول بیتی


1
معرفی کتاب آدم فروش نوشته پائول بیتیReviewed by پرستو آشتیان on Nov 3Rating: 4.0معرفی کتاب آدم فروش نوشته پائول بیتی | رمان | پیشنهاد کتاب کتابیسمپائول بیتی با کتاب آدم فروش برنده جایزه بوکر 2016 شد تا اولین نویسنده آمریکایی باشد که موفق به کسب این جایزه شده باشد. کمدی و طنزی که بیتی برای روایت داستانش درباره‌ی مسئله‌ی هویت نژادی و بی‌عدالتی‌ها ابداع کرده است نظر تمامی داورهای این جایزه را به خود جلب کرده و از بین شش کتاب راه یافته به لیست نهایی این رقابت؛ آدم فروش را برگزیده اعلام کردند.

پائول بیتی با کتاب آدم فروش برنده جایزه بوکر ۲۰۱۶ شد تا اولین نویسنده آمریکایی باشد که موفق به کسب این جایزه شده است. کمدی و طنزی که بیتی برای روایت داستانش درباره‌ی مسئله‌ی هویت نژادی و بی‌عدالتی‌ها ابداع کرده است نظر تمامی داورهای این جایزه را به خود جلب کرده و از بین شش کتاب راه یافته به لیست نهایی این رقابت؛ آدم فروش را برگزیده اعلام کردند. این چهارمین رمان بیتی است و انگیزه اصلی خود برای نوشتن آن را ورشکستگی‌اش مطرح کرده است.

بیتی اذعان داشته است که نوشتن این کتاب برایش کار سخت و طاقت‌فرسایی بوده است و پیش‌بینی کرده است که این کتاب برای خوانندگان نیز کتاب سخت‌خوانی خواهد بود. همانطور که در ابتدا مطرح شد این کتاب کمدی و طنز است در حالی که موضوعی که به آن می‌پردازد یک موضوع دردناک و تراژیکی است. برده‌داری و پس از آن عدم وجود حقوق برابر در مورد سیاه‌پوست‌های آمریکایی موضوع اصلی کتاب است.

آدم فروش، نوشته پائول بیتی برنده جایزه بوکر 2016
آدم فروش، نوشته پائول بیتی برنده جایزه بوکر ۲۰۱۶

شخصیت اصلی کتاب که نام کوچکش در کتاب عنوان نمی‌شود و فقط با نام مستعار “بن بن” خوانده می‌شودیک آمریکایی آفریقایی‌تبار است. داستان با گفتگویی از مقدمه کتاب مرد نامرئی رالف الیسون آغاز می‌شود؛ من یک مرد نامرئی هستم،.. این آغاز سخنانی است که قهرمان داستان در دادگاه برای دفاع از خودش مطرح می‌کند. جرم او آن طور که خودش توضیح می دهد این است که واژه نژادپرستی را در جایی که در دوران پس از نژادپرستی به سر می‌برد زمزمه کرده است.

این شخصیت در حومه لس آنجلس زندگی می‌کند و در واقع سیاه‌پوستی را به بردگی گرفته است و سیستم حمل و نقل عمومی و مدارس سفیدپوستان را از سیاه‌پوستان در شهر خود مجزا کرده است. بیان کردن این مسائل در آمریکایی که دیگر دوران برده‌داری و نژادپرستی را پشت سر گذاشته است در نوع خود جالب است. اما بیتی معتقد است این تاریخ و هویت آمریکا است. قهرمان داستان می‌گوید: این مشکل با تاریخ وجود دارد، ما دوست داریم فکر کنیم تاریخ مثل کتابی است که آن را ورق می‌زنی و از آن می‌گذری ولی در واقع تاریخ کاغذ نیست، خاطره است و خاطره زمان است، احساسات است، آهنگ است. تاریخ چیزی است که با ما می‌ماند.


Like it? Share with your friends!

1

One Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  1. سلام روز بخیر.
    این کتاب ترجمه شده و به زودی توسط انتشارات ستاک منتشر می شود.