معرفی کتاب فانوس دریایی نوشته الیسون مور


0
معرفی کتاب فانوس دریایی نوشته الیسون مورReviewed by پرستو آشتیان on Jul 5Rating: 4.5معرفی کتاب فانوس دریایی نوشته الیسون مور | پیشنهاد کتاب کتابیسمفانوس دریایی اولین رمان الیسون مور بریتانیایی است و به عنوان اولین کتاب موفقیت‌های زیادی را رقم زده است. کتاب فانوس دریایی برای چندین جایزه معتبر ادبی از جم

فانوس دریایی اولین رمان الیسون مور بریتانیایی است و به عنوان اولین کتاب موفقیت‌های زیادی را رقم زده است. کتاب فانوس دریایی برای چندین جایزه معتبر ادبی از جمله من بوکر سال ۲۰۱۲ نامزد شد و باعث شد توجه کتاب‌خوانان زیادی به آن جلب شود. اغلب خوانندگان و منتقدان نظر مثبتی نسبت به داستان و شیوه‌ی نوشتاری آن داشتند. کتاب حجم نسبتا کمی دارد و بسیار خوشخوان است. این کتاب با اجازه الیسون مور و رعایت قانون کپی رایت توسط ابراهیم فتوت به فارسی برگردان شده است و انتشارات کتاب کوله‌پشتی آن را به چاپ رسانده است.

فانوس دریایی ساختار غریبی دارد. داستان با حضور فوث میانسال بر عرشه کشتی آغاز می‌شود. او که به تازگی از همسرش آنجلا جدا شده است برای تعطیلات به آلمان می‌رود تا پیاده‌روی کند و پس از بازگشت قرار است به آپارتمان جدیدی برود و بدون آنجلا زندگی کند. در همین حال او خاطره‌ا‌ی از کودکی‌اش مرور می‌کند. سفر دریایی که با پدرش داشته‌اند؛ آن هم در حالی که هر دو از اینکه مادر فوث –یک آنجلای دیگر!- ناگهان آنها را برای همیشه ترک کرده است درمانده و ناراحت هستند. واقعه ترک مادرش تأثیر بسیار منفی در روحیه فوث گذاشته است به گونه‌ای که عواقب آن اکنون نیز هویداست و او هر جا در جست‌وجوی نشانه‌هایی از مادرش است، حتی در وجود آنجلا همسرش.

فوث خاطراتی از سفرهای گذشته‌اش با پدر و مادر و یا با همسرش را مرور می‌کند که در طول این خاطرات خواننده با حقایقی در مورد شخصیت فوث و اطرافیانش آشنا می‌شود. گلوریا زن همسایه و پسرش کنی نیز از شخصیت‌هایی هستند که از ابتدا تاکنون در زندگی فوث نقش داشته‌اند. نکته جالبی که در مورد طرح کتاب وجود دارد، جایگزینی شخصیت‌ها با هم به طور مکرر و گردشی است. مسیری که فوث برای پیاده‌روی انتخاب کرده نیز مسیری دایره‌وار است.

معرفی کتاب فانوس دریایی نوشته الیسون مور | پیشنهاد کتاب کتابیسم
معرفی کتاب فانوس دریایی نوشته الیسون مور | پیشنهاد کتاب کتابیسم

فوث اولین شب از سفرش را در هتلی اقامت می‌کند که توسط زن و شوهری به نام استر و برنارد اداره می‌شود. ماجراهایی نیز از زندگی استر و برنارد نقل می‌شود که باز هم دارای مشترکاتی با داستان فوث است. خیانت‌هایی که استر به برنارد می‌کند به گونه‌ای یادآور خیانت‌های آنجلا به فوث است. اشیایی که در طول کتاب توصیف می‌شوند در داستان شخصیت‌های مختلف ظاهر می‌شوند. گل‌های ونوس حشره‌خوار، بنفشه، شیشه‌های عطر و از همه مهم‌تر فانوس دریایی.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.