معرفی کتاب دنیای آشنا نوشته ادوارد پی جونز


0
معرفی کتاب دنیای آشنا نوشته ادوارد پی جونزReviewed by پرستو آشتیان on Aug 9Rating:

کتاب دنیای آشنا (The Known World) نوشته‌ی ادوراد پی جونز (Edward P. Jones) برنده‌ی جایزه پولیتزر داستان در سال ۲۰۰۴ شد. جونز زاده‌ی واشینگتن آمریکاست و مادرش به تنهایی عهده‌دار پرورش و تربیت او بوده است، جونز دو کتاب اولی که نوشته است را به او تقدیم کرده است. او از همان اوان کودکی با موضوع فقر و بیچارگی در میان سیاهپوستان آمریکایی پایتخت آشنا شد و این موضوع بعدها بن‌مایه‌ی بسیاری از نوشته‌هایش در دهه نود شد. جونز خودش دوره‌ای بی‌خانمانی را تجربه کرده است و با افسردگی نیز درگیر بوده است.

او به خاطر عملکرد تحصیلی خوبش بورسیه دریافت کرد و ادامه تحصیل داد. جونز تقریبا تمام زندگی خود را در واشینگتن زندگی کرده است و قبل از اینکه یک نویسنده‌ی تمام وقت شود به کارهای زیادی مانند ویراستاری و بایگانی و تدریس نویسندگی اشتغال داشته است و هم‌اینک علاوه بر نوشتن در دانشگاه کلمبیای آمریکا کلاس داستان‌نویسی برگزار می‌کند.

دنیای آشنا، نوشته‌ی ادوراد پی جونز، برنده جایزه پولیتزر 2004
دنیای آشنا، نوشته‌ی ادوراد پی جونز، برنده جایزه پولیتزر ۲۰۰۴

قبل از جنگ‌های داخلی آمریکا، برده‌داری برای سیاهپوستان آزاد مرسوم بود. این موضوع بسیار تأثیرگذار و عجیب زمینه‌ی اصلی رمان دنیای آشنا است. جونز کوشیده است از مسئله‌ای که کمتر به آن پرداخته شده است استفاده کند و اولین رمانش را با نگاه به برده‌داری از دریچه‌ای دیگر بنویسد. او دو قفسه کتاب درباره‌‌ی موضوع برده‌داری تهیه کرد ولی نهایتا موفق به مطالعه تمام آنها نشد، در عوض به قوه‌ی تخیل خود و شنیده‌هایش در زمان کودکی متوسل شد تا به شخصیت‌های خود جان ببخشد.

او می‌گوید من متوجه شدم که شخصیت‌هایم به اندازه کافی واقعی به نظر می‌رسند و تمام اطلاعاتی که درباره شرایط دنیای آن زمان نیاز داشتم جمع کرده بودم. این کتاب نظر مثبت منتقدان را جلب کرد و توانست در میان خوانندگان جایگاه ویژه‌ای کسب کند. دنیای آشنا در یک بازه‌ی زمانی به عقب و جلو می‌رود تا داستان‌های متعددی از شخصیت‌های سفید و سیاه زیادی را بازگو کند. برخی از داستان‌ها سرگذشت مردمی هستند که در مسیر زندگی هنری تاونسند قرار می‌گیرند؛ او آمریکایی سیاه‌پوستی است که خود زمانی برده بوده است ولی حالا یک برده‌دار است. داستان با مرگ هنری تاونسند آغاز می‌شود و جونز با روایتی منعطف داستان را به رنج‌های پدر و مادر هنری از زندگی دگرگون او در دو برهه‌ی بردگی و برده‌داری سوق می‌دهد.

یکی از نقاط قوت کتاب دنیای آشنا، محدود کردن تصاویر اخلاقی است که موجب می‌شود کشمکش بین خوب و بد نه تنها در فراز و نشیب سیستم برده‌داری جنوب آمریکا نمود پیدا کند، بلکه این کشمکش را در ناخودآگاه هر فرد؛ سیاه یا سفید، برده یا آزاد که در جهت اهداف این سیستم روح‌فرسا قدم برمی‌دارد نمایش می‌دهد. هیچ قهرمان واقعی در دنیای پرجمعیت این داستان وجود ندارد و هیچ‌کس هم به طور کامل شرور و پست نیست، اما بسیاری از افراد هستند که علیرغم نیت خوبشان موفق به زندگی شرافتمندانه نمی‌شوند.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.