معرفی فیلم بچه‌ها حالشان خوب است ساخته لیسا چولودنکو

0
425
معرفی فیلم بچه‌ها حالشان خوب است ساخته لیسا چولودنکو | سینمایی | پیشنهاد کتاب کتابیسم
معرفی فیلم بچه‌ها حالشان خوب است ساخته لیسا چولودنکوReviewed by رها فتاحی on Feb 6Rating: 5.0معرفی فیلم بچه‌ها حالشان خوب است ساخته لیسا چولودنکو | سینمایی | پیشنهاد کتاب کتابیسمبچه‌ها حالشان خوب است یک کمدی درام آمریکایی درباره‌ی نهادِ خانواده‌های خارج از عرف است. خانواده‌هایی که پس از پیشرفت قوانین جوامع مدرنِ بشری شکل گرفته‌اند

بچه‌ها حالشان خوب است یک کمدی- درام آمریکایی درباره‌ی نهادِ خانواده‌های خارج از عرف است. خانواده‌های مادر، مادر، بچه، پدر، پدر، بچه و حتی تک‌والدی که پس از پیشرفت قوانین جوامع مدرنِ بشری و پذیرش قانونی روابط جنسی در جوامع شکل گرفته‌اند. این خانواده‌ها تنها اگر تازه‌پا بودنشان را هم درنظر بگیریم، قطعا در اجتماع با مشکلاتی روبه‌رو هستند. مشکلاتی که بر دغدغه‌های روزمره‌ی تمام خانواده‌های شناخته‌شده‌تر افزوده می‌شود و زندگی را برای آن‌ها سرشار از چالش‌های جدیدی می‌کند.
بچه‌ها حالشان خوب است داستانِ زندگی یکی از این خانواده‌ها است، خانواده‌ای متشکل از دو مادر و دو فرزندی که با لقاح مصنوعی و با اسپرمِ اهدایی از سوی بانکِ اسپرم به‌دنیا آمده‌اند؛ فیلم اما با ته‌مایه‌ای از کمدی، و با کنار گذاشتنِ مشکلاتِ متفاوت بودنِ این خانواده‌ها، خانواده‌ی غریبِ فیلم را با تصویری آشنا، همچون هر خانواده‌ی دیگری که می‌شناسیم ترسیم می‌کند. بچه‌ها زندگی خوبی دارند، دو مادرِ فیلم در کنار هم رابطه‌ی دلپذیری دارند و خبری از مشکلاتِ آشنای این دست خانواده‌ها در فیلم نیست.
بچه‌ها حالشان خوب است اما با ورودِ پدرِ بچه‌ها به فیلم آغاز می‌شود. دو فرزندِ خانواده، تصمیم می‌گیرند بی‌اطلاعِ مادرهایشان پدرِ بیولوژیک‌شان را پیدا کرده و با او ملاقات کنند. ورودِ این پدر بیولوژیک به ساختار روابطِ خانواده‌ای که بیش از بیست سال از تشکیلش می‌گذرد، دردسرها و مصیبت‌هایی را ایجاد می‌کند که ممکن بود برای هر خانواده‌ی دیگری نیز شکل بگیرد.
فیلم با بازی‌های خوب و سناریوی هرچند قابل پیش‌بینی اما سالمش بزرگ‌ترین کاری که انجام می‌دهد، آشنایی‌زدایی با دیدگاهِ غریبِ ابتدایی نسبت به خانواده‌ی فیلم است. فیلم با چالش‌ها و دردسرهایی پیش می‌رود که هر خانواده‌ی دیگری نیز ممکن بود با آن روبه‌رو شود. سرکشی بچه‌ها، روابط عاشقانه‌ای که دستخوش تزلزل می‌شوند و حتی مشکلاتِ کار کردنِ زوجِ والد در خارج از خانه.
بچه‌ها حالشان خوب است قرار نیست به مخاطب بقبولاند که چنین خانواده‌هایی نیز می‌توانند کنار ما و در جامعه‌ی خودشان زندگی کنند و ما باید آن‌ها بپذیریم. کارگردان خانواده‌ی فیلم را چنان پذیرفته و چنان با ذاتِ وجودی‌اش آن را شکل می‌دهد که بعید است از نیمه‌ی فیلم که گذشت کسی به عجیب با غریب بودن ساختار خانواده توجه کند. کمی که از فیلم می‌گذرد، خانواده‌ی بچه‌ها حالشان خوب است، همچون هر خانواده‌ی دیگری برای ما آشنا می‌شوند. دوستشان می‌داریم و برای دغدغه‌ها و مشکلاتشان نگران می‌شویم.
بچه‌ها حالشان خوب است هرچند سوژه‌ی متفاوتی دارد اما شما را شگفت‌زده نمی‌کند، این‌بار قرار است فیلمی ببینید که برای نشاندنِ محتوای فیلم که چیزی خارج از عرف به‌نظر می‌رسد، با ساختاری خارج از عرف پیش بروید. این‌بار سوژه متفاوت (خانواده‌ی دو مادر) و پرداخت آشنا (مشکلاتِ همه‌ی خانواده‌های آشنا) است.

عنوان: بچه‌ها حالشان خوب است/ The kids are all right
سال ساخت: ۲۰۱۰
کارگردان: لیسا چولودنکو / Lisa Cholodenko
زمان: ۱۰۷ دقیقه
بازیگران: Julianne Moore/ Annette Bening/ Mark Ruffalo

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.