معرفی کتاب عطش مبارزه نوشته سوزان کالینز

0
346
معرفی کتاب عطش مبارزه نوشته سوزان کالینز
معرفی کتاب عطش مبارزه نوشته سوزان کالینز
معرفی کتاب عطش مبارزه نوشته سوزان کالینزReviewed by پریا فردوس on Jul 9Rating: 4.5معرفی کتاب عطش مبارزه نوشته سوزان کالینزعطش مبارزه رمانی پادآرمانی نوشته ی نویسنده آمریکایی سوزان کالینز در سال ٢٠٠٨ است. این کتاب در قالب صدای یک نوجوان ١٦ ساله به نام

عطش مبارزه -کشتار –

عطش مبارزه رمانی پادآرمانی نوشته ی نویسنده آمریکایی سوزان کالینز در سال ٢٠٠٨ است. این کتاب در قالب صدای یک نوجوان ١٦ ساله به نام کتنیس اوردین که در آینده زندگی می کند و ملیتی آخرالزمانی – پانم – در شمال آمریکا دارد نوشته شده است. عمارت پارلمان ایالتی، یک کلان شهرفوق پیشرفته، کنترل سیاسی را بر باقی ملیت ها اعمال می کند. عطش مبارزه یک رویداد سالیانه است که در آن یک پسر و یک دختر در بازه ی سنی ١٨-١٢ از تمامی دوازده بخش مجاور پارلمان از طریق قرعه کشی انتخاب می شوند تا در یک نبرد تلویزیونی تا سرحد مرگ با یکدیگر رقابت کنند.

این کتاب عمومن واکنش مثبت از سوی اکثر منتقدان و نویسندگان را دریافت کرد. همچنین به جهت طرح کلی و ایجاد شخصیت مورد تحسین قرار گرفت. در نوشتن عطش مبارزه، کالینزاسطوره شناسی یونان، مبارزات گلادیاتورهای رومی و واقعیت تلویزیون معاصر را به جهت محتوای موضوعی استخراج کرده است. این رمان جایزه های بسیاری را من جمله مدال خوانندگان جوان کالیفرنیا از آن خود کرده است. همچنین در سال ٢٠٠٨ به عنوان یکی از “بهترین کتاب های سال” ناشرین هفتگی نامیده شد.

عطش مبارزه نخستین بار در قالب جلد سخت در ١٤ سپتامبر سال ٢٠٠٨ توسط مدرسین، با جلدی که توسط تیم ابرین طراحی شده بود انتشار یافت. بعد از آن کتاب به صورت کاغذی و همچنین کتاب صوتی و الکترونیکی پخش شد. بعد از چاپ اولیه به تعداد ٢٠٠ هزار نسخه، ٨٠٠ هزار کپی از کتاب تا پیش از فوریه ی ٢٠٠٨ به فروش رفت. از زمان پخش کتاب، عطش مبارزه به ٢٦ زبان ترجمه و حق انتشار آن به ٣٨ کشور فروخته شده است. این رمان اولین کتاب از سه گانه ی عطش مبارزه است که به دنبالش اشتعال و زاغ مقلد به ترتیب در سال های ٢٠٠٩ و ٢٠١٠ چاپ شدند. یک برداشت سینمایی به کارگردانی گری راس و به نویسندگی و تولید مشترک خود کالینز در سال ٢٠١٢ به نمایش در آمد.

کالینز گفته است که الهام او برای خلق عطش مبارزه از گشت زدن در کانال های تلویزیونی آمده است. در یکی از کانال ها او مردم را دیده است که در یک شوی ریالیتی با یکدیگر رقابت می کنند و در کانال دیگر فیلم تجاوز به عراق را مشاهده کرده است. هر دو برنامه ” به روش بسیار آشفته ای شروع به محو شدن کردند” و ایده ی اصلی کتاب اینگونه شکل گرفت. اسطوره ی یونان از تیسوس – قهرمان یونانی فاتح آمازون ها – پایه ی اصلی داستان را به خود اختصاص داده به این صورت که کالینز کتنیس را به عنوان یک تیسوس پیشرو در حالیکه مبارزات گلادیاتورهای رومی چارچوب را تولید می کنند، تعریف می کند. این حس فقدان که کالینز از طریق خدمات نظامی پدرش در جنگ ویتنام به دست آورده بود نیز تاثیری بر دا ستان بوده به این صورت که کتنیس پدر خود را در سن ١١سالگی، درست پنج سال پیش از شروع داستان، از دست داده است. کالینز اظهار داشته که سخت ترین قسمت های کتاب برای نوشتن مرگ شخصیت های جوان و دیگری “دالان های تاریک” بوده اند، اما او قبل تر پذیرفته بوده که دالان ها هم مانند باقی قسمت ها برای داستان ضروری بوده هستند. او همچنین برای لذت بخش بودن داستان لحظاتی را در نظرگرفته است که کتنیس زمان های خوشحال خود را در گذشته ی اش بازتاب می دهد.

در مصاحبه از کالینز، به این نکته که رمان ” در برخورد با مسائلی چون فقر طاقت فرسا، قحطی، اعتداء و تاثیرات جنگ میان دیگران را است”  باید توجه شود. این رمان جنگیدن برای حفظ بقا که مردم پانم در بخش های خود و عطش مبارزه که بیشترین شرکت را در آن دارند با آن مواجه هستند را بررسی می کند. قحطی شهروندان این نواحی و نیاز آن ها به منابع، در داخل و خارج از صحنه، فضایی از درماندگی را خلق می کند که شخصیت های اصلی تلاش می کنند تا برای حفظ بقا در مبارزات خود پیروز شوند. کتنیس به جهت فراهم کردن غذا برای خانواده اش باید شکار کند که این اتفاق منجر به پیشرفت مهارت هایی می شود که برای او در مبارزات سودمند است (مانند مهارت او در پرتاب تیروکمان) و این عدم پذیرش قوانین پارلمانی از سمت او در مواجهه با موقعیت های تهدید آمیز زندگی را نشان می دهد. در مورد موضوع مبارزه ها در راستای تمدن های مشهور، دارن فرانیش از مجله ی سرگرمی های هفتگی اینطور نوشته است که این کتاب ” یک طنز برّنده از واقعیت برنامه های تلویزیونی ست” و همچنین در مورد شخصیت سینا می نویسد “تقریبن شبیه به یک مدافع از نسخه ی فاشیست در پروژه ی باند پرواز است که در اینجا از لباس کتنیس به عنوان وسیله ای در راستای نشان دادن ایده های ذاتن خطرناک استفاده شده است.”

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.