معرفی کتاب آدم اول آخرین رمان نوشته آلبر کامو


0
معرفی کتاب آدم اول آخرین رمان نوشته آلبر کاموReviewed by پرستو آشتیان on Apr 4Rating: 5.0معرفی کتاب آدم اول آخرین رمان نوشته آلبر کامو | پیشنهاد کتاب کتابیسمآدم اول رمان ناتمام و در واقع آخرین رمان نویسنده‌ی فقید الجزایری، آلبر کامو است. وقتی کامو در چهل و شش سالگی و در سال 1960 در حادثه‌ی رانندگی کشته شد، دست‌ن

آدم اول رمان ناتمام و در واقع آخرین رمان نویسنده‌ی فقید الجزایری، آلبر کامو است. وقتی کامو در چهل و شش سالگی و در سال ۱۹۶۰ در حادثه‌ی رانندگی کشته شد، دست‌نوشته‌هایش از رمانی که در آن زمان روی آن کار می‌کرد در صحنه‌ی تصادف یافت شد. کامو عنوان آدم اول را برای این رمان برگزیده بود. این کتاب که کامو شخصا اعتقاد داشت می‌تواند بهترین اثرش باشد، در حقیقت زندگی‌نامه‌ی خودنوشته‌ی نویسنده است که متاسفانه با مرگ نابهنگام او نیمه تمام باقی ماند.

فرانسین کامو –همسر کامو– در همان ایام این نسخه را تایپ کرد اما کتاب تا ۳۴ سال پس از مرگ کامو چاپ نشد زیرا فرانسین وکاترین -دختر کامو– اذعان داشتند که کامو از دست‌نوشته‌های این کتاب ابراز نارضایتی کرده است و قصد داشته قسمت زیادی از آن را از بین ببرد و از نو بنویسد. دلیل دیگر این بود که در آن سال‌ها جو حاکم بر فضای روشنفکری و ادبی همراه کامو نبود و این گمان وجود داشت که چاپ رمان نیمه‌کاره و ناقص او دست‌آویزی برای منتقدین سرسخت او باشد. اما سال‌ها بعد شرایط تغییر کرد، در دهه ۸۰ آلبر کامو به دوران اوج خود بازگشت،‌ کتاب‌های او طرفداران زیادی داشت و با اقبال عمومی مواجه بودند در نتیجه کاترین تصمیم گرفت کتاب آدم اول را منتشر کرد و با استفاده از نسخه دست‌نویس ناخوانا و آشفته پدرش و نسخه ماشین‌شده مادرش؛ کتاب حاضر را آماده کرد که سال‌ها زمان برد.

همان‌گونه که گفته شد کتاب شرح زندگی آلبر کاموست. شخصیت اصلی داستان مردی به نام ژاک است که در چهل سالگی برای اولین بار بر مزار پدرش می‌رود. پدری که هیچ خاطره‌ای از او ندارد چرا که زمانی که او هنوز یک سال نداشت در جنگ کشته شده است. در گورستان او متوجه می‌شود که تاکنون به پدرش فکر نکرده است و اینکه او زمانی که می‌مرده بیست و نه سال داشته است یعنی بسیار جوانتر از خود او. ژاک تصمیم می‌گیرد راجع به شخصیت پدرش تحقیق کند. در واقع کامو ژاک را آدم اول می‌داند زیرا او ناچار است بدون پدر رشد کند، یاد بگیرد و پرورش یابد.

در ادامه از کودکی ژاک آگاه می‌شویم که با فقر شدیدی در الجزایر می‌گذرد. مادر ژاک زن دوست‌داشتنی و مهربانی است که تقریبا نمی‌شنود او بی‌سواد است و برای تأمین زندگی رختشویی و کلفتی می‌کند. مادربزرگ مادری ژاک که تصمیم‌گیری برای اعضای خانواده بر عهده‌ی اوست نیز زنی بیسواد و کارگر است. دایی ژاک هم کر و لال است. ژاک برادری نیز دارد که در اکثر قسمت‌های داستان حرفی از او به میان نمی‌آید. با وجود شرایط نامطلوب خانوادگی، کودکی ژاک سرشار از سرزندگی و خوشی‌های کوچک است. او باهوش است و برای دبیرستان بورس می‌گیرد.

معرفی کتاب آدم اول نوشته آلبر کامو
کتاب آدم اول نوشته آلبر کامو

در ضمن روایت روزگار کودکی و دوران مدرسه‌ی ژاک و همچنین جست و جوی او برای پدرش، کامو بحث‌های فلسفی ظریفی را پیش می‌کشد. او همچنین در خلال این کتاب از وضعیت استعماری الجزایر نیز حرف می‌زند و به طور کلی رابطه‌ی کشورهای مستعمره با کشور مادر و همچنین از حرکت‌های انقلابی برای استقلال الجزایر دفاع می‌کند. همین‌طور درمورد تجربه تلخ جنگ و میراث‌ نامبارک و آشنایی که برای نسل‌های بعدی به یادگار می‌گذارد حرف‌هایی برای گفتن دارد. آدم اول هر چند ناقص است، اما بسیار قوی است و احساسی که پس از خواندنش بر جای می‌گذارد اصلا شبیه به یک کتاب ناتمام نیست.

 


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.