معرفی کتاب مسئله فینکلر نوشته هووارد جاکوبسن


0
معرفی کتاب مسئله فینکلر نوشته هووارد جاکوبسنReviewed by پرستو آشتیان on Oct 17Rating:

جایزه بوکر سال ۲۰۱۰ نصیب کتاب مسئله فینکلر نوشته هووارد جاکوبسن شد. جاکوبسن نویسنده‌ی انگلیسی یهودی است که سال‌هاست به نوشتن کتاب‌های طنز که موضوع آن کشمکش‌های شخصیت‌های انگلیسی یهودی است شهرت دارد. کتاب مسئله فینکلر یازدهمین اثر داستانی او محسوب می‌شود که تنها اندکی پس از کسب جایزه بوکر به زبان‌های گوناگون ترجمه شد و طرفداران زیادی در سراسر دنیا پیدا کرد.

هووارد جاکوبسن را از اینرو که به آفرینش همزادهای خودش در بطن داستان عادت دارد؛ قابل مقایسه با نویسنده آمریکایی یهودی معاصر، فیلیپ راث می‌دانند اما او در واکنش به این مقایسه خود را نسخه‌ی یهودی جین آستن معرفی کرده است. او همچنین اذعان دارد که ذهنش به نوعی با ذهن یهودیان گذشته همبستگی دارد و نوشتن در مورد یهودیت چیزی است که به ریشه و ذات او گره خورده است.

مسئله فینکلر، نوشته هووراد جاکوبسن، برنده جایزه بوکر 2010
مسئله فینکلر، نوشته هووراد جاکوبسن، برنده جایزه بوکر ۲۰۱۰

مسئله فینکلر کتاب طنزی است که در فضایی ضدیهودی روایت می‌شود. شخصیت‌های داستان سه دوست هستند که دو نفر از آنها یهودیند و دیگری نیز به یهودیت گرایش زیادی دارد. مسئله فینکلر به بیان صاحب‌نظران کتابی سرشار از گرما، نکته‌های ظریف، هوش، احساسات انسانی و فهم و درک است. این کتاب همچنین توسط یک نویسنده‌ی زبردست به زیبایی و مهارت نوشته شده است. از نظر تکنیکی، شخصیت‌پردازی‌ها بدون نقص هستند و متن کتاب و انتخاب جایگاه کلمات فوق‌العاده هستند.

جولیان تریسلاو که به تازگی شغل خود در رادیو بی‌بی‌سی را از دست داده است و سم فینکلر که یک فیلسوف و نویسنده یهودی معروف است از دوستان دوران مدرسه‌ی هم هستند که اکنون نیز در میانسالی ارتباط خود را حفظ کرده‌اند، علاوه بر این آنها با معلم سابق خود لیبور سویک چک نیز در ارتباط هستند. این سه نفر شبی برای شام گرد هم می‌آیند و از زمانی حرف می‌زنند که هنوز طعم عشق و متعاقب آن از دست دادن را نچشیده بودند، از زمانی که فارغ از وابستگی‌ها و تعلقات سپری می‌شد. تریسلاو برای دو دوست یهودی خود که غم فقدان را تجربه می‌کنند احساس همدردی شدیدی می‌کند و همان شب در راه بازگشت به خانه او مورد حمله‌ای قرار می‌گیرد که از آن به بعد نظرش راجع به هویتش به کلی تغییر می‌کند.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.