معرفی کتاب والس خداحافظی نوشته میلان کوندرا

معرفی کتاب والس خداحافظی نوشته میلان کوندرا

0
6105
رمان والس خداحافظی نوشته میلان کوندرا
رمان والس خداحافظی نوشته میلان کوندرا
معرفی کتاب والس خداحافظی نوشته میلان کوندراReviewed by آیلار بهرامی on Jul 17Rating:

والس خداحافظی اثر نویسنده محبوب چک میلان کوندرا است. این کتاب که به زعم عده ای سیاه ترین اثر کوندرا است؛ داستان چند شخصیت را روایت می کند که یا در یک شهرک آب گرمی زندگی میکنند یا به ترتیبی گذرشان به آنجا افتاده است.

والس خداحافظی کوندرا متفاوت تر از باقی آثارش است. متفاوت از آثاری چون آهستگی و جهالت که مقاله نویسی نویسنده در خلال داستان نه تنها ملال آور و خسته کننده نیست بلکه جذابیتی دو چندان به اثر داده است و از طرفی متفاوت از اثری چون هویت که بیشتر ماجرا محور است. البته  در این که این اثر هم ماجرا دارد و هم نظریه پردازی ها شیرین کوندرا را شکی نیست؛ منتها به نظر می رسد هیچ کدام از این دو ویژگی به مانند آثاری از این نویسنده که پیش تر نام برده شد نیست.

کوندرا در والس خداحافظی به مفاهیمی چون عشق، مرگ، خیانت و تولید مثل پرداخته است و گفتگوی شخصیت ها در جایی از داستان در خصوص تولید مثل از بخش های جذاب این کتاب است.

داستان کتاب

داستان از جایی شروع می شود که روزنا، که پرستاری است که در شهرک آبگرم کار می کند، تلفنی خبر بارداری خود را به کلیما، ترومپت نوازی که تنها یک شب را با روزنا گذرانده بود، می دهد. ترومپت نواز مرد متاهلی است که با وجود عشق و علاقه ای که به همسر زیبای خود کامیلا دارد؛ از هم خوابگی با زنان دیگر دست نمی کشد. او همواره از اینکه زنی از او باردار شود واهمه داشته است به همین خاطر به شهرک آبگرم سفر می کند تا دختر را وادار کند که از بچه ای که در شکم دارد دست بکشد.

از طرفی در همان شهرک پسر جوانی به نام فرانتیسک دلباخته روزنا است و برای با اون بودن هر کاری حاضر است انجام دهد، اما روزنا از اسارتی که عشق او دارد گریزان است. برتلف، اسکرتا، ژاکوب و الگا از دیگر شخصیت های ماجرا هستند که به با پیشبرد داستان از سوی نویسنده، آرام آرام برای خواننده شناخته می شوند. اسکرتا پزشک زنان است که کلیما برای مشاوره پیش او می رود. برتلف مرد ثروتمندی است که در پایان ماجرا از عشقش به روزنا می گوید و روزنا نیز او را تکیه گاهی مطمئن تصور می کند.

ژاکوب مردی است که به خاطر مشکلات سیاسی مدتی زندانی بود و حالا قصد دارد از کشور خارج شود. الگا دختری است  که تصور می کند ژاکوب از دوستان پدرش است که سرپرستی او را به عهده گرفته است. مرگ ناگهانی  روزنا در پایان داستان بعد از دلبستگی اش به برتلف، بار تراژیک بسیار زیادی به داستان می دهد که خواننده را بسیار متاثر می کند.

والس خداحافظی کوندرا اول بار به زبان چکی در سال ۱۹۷۲ منتشر شد، در حالی که نسخه فرانسوی آن در سال ۱۹۷۶ در دست بود.

4.38/5 (8)

امتیاز دهی

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.