معرفی کتاب ظرافت جوجه تیغی نوشته موریل باربری


0
معرفی کتاب ظرافت جوجه تیغی نوشته موریل باربریReviewed by پرستو آشتیان on Feb 26Rating: 5.0معرفی کتاب ظرافت جوجه تیغی نوشته موریل باربری | رمان | پیشنهاد کتاب کتابیسم ظرافت جوجه تیغی دومین رمان خانم موریل باربری فرانسوی است که در سال 2006 در فرانسه منتشر شد. استقبال از این کتاب در فرانسه به شهرت موریل باربری انجامید و این

ظرافت جوجه تیغی دومین رمان خانم موریل باربری فرانسوی است که در سال ۲۰۰۶ در فرانسه منتشر شد. استقبال از این کتاب در فرانسه به شهرت موریل باربری انجامید و این کتاب جوایز متعددی را از آن خود کرد و همچنین به زبان‌های گوناگونی ترجمه شد و در سایر کشورها نیز به موفقیت دست پیدا کرد. باربری دانش‌آموخته و همچنین مدرس فلسفه است و از درونمایه‌های فلسفی برای پروراندن رمان ظرافت جوجه تیغی استفاده کرده است.

ظرافت جوجه تیغی دو راوی دارد؛ یکی رنه میشل، سرایدار ۵۴ ساله‌ی یک ساختمان در یکی از بهترین خیابان‌های پاریس که ساکنان آن همه از مرفهین و طبقات بالای اجتماعی هستند. دیگر راوی پالوما ژوس دختری ۱۲ ساله است که در طبقه پنجم این ساختمان زندگی می‌کند. رنه و پالوما وجه تشابه‌های بسیاری دارند هر چند که از یکدیگر غافلند و تا اواسط داستان با هم برخورد خاصی ندارند.

معرفی کتاب ظرافت جوجه تیغی نوشته موریل باربری | رمان | پیشنهاد کتاب کتابیسم
معرفی کتاب ظرافت جوجه تیغی نوشته موریل باربری | رمان | پیشنهاد کتاب کتابیسم

قسمت‌هایی که از زبان رنه روایت می‌شود حالت داستان‌گونه‌ای از اتفاقات روزمره‌‌ی زندگی اوست. زندگی او به هیچ وجه شباهتی با زندگی یک سرایدار معمولی ندارد، هر چند که او این موضوع را از سایرین پنهان می‌کند. نقش یک سرایدار احمق از طبقه پایین را بازی می‌کند ولی در واقع باهوش است، در خلوت خود فلسفه و ادبیات می‌خواند، هنر نقاشی و موسیقی را می‌ستاید و علم و شناخت خود از دنیا را بالا می‌برد. در طرفی دیگر پالوما نیز که بسیار باهوش است از زندگی با خانواده‌ی مرفه و کوته فکر خود خسته است زندگی را بی‌معنی می‌بیند و تصمیم دارد اگر معنای قابل ملاحظه‌ای در زندگی نیابد به زندگی خود پایان ببخشد. بخش‌هایی که از زبان پالوما نقل می‌شود برداشت‌های فلسفی او از اتفاقات پیرامونش هستند و کمتر جنبه‌ی داستانی دارند.

شخصیت واقعی رنه با ورود کاکورو ازو به ساختمان برای پالوما هویدا می‌شود. آقای ازو که یک مرد ژاپنی متشخص و بافرهنگ است شک پالوما را بدل به یقین می‌کند که خانم میشل بیش از یک سرایدار عادی است و درونی شگفت‌انگیز دارد. خانم میشل، پالوما و آقای ازو دوستی را با هم آغاز می‌کنند که در اثنای آن نوری تازه به زندگی آنها تابیده می‌شود و به برخی سوالات آنها در مورد مرگ و زندگی پاسخ می‌دهد.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.