معرفی کتاب کد داوینچی نوشته دن براون

معرفی کتاب کد داوینچی نوشته دن براون

0
816
معرفی کتاب کد داوینچی نوشته دن براون
معرفی کتاب کد داوینچی نوشته دن براون
معرفی کتاب کد داوینچی نوشته دن براونReviewed by پریا فردوس on Feb 13Rating: 5.0معرفی کتاب کد داوینچی نوشته دن براونکد داوینچی رمانی معمایی-کارآگاهی ست که در سال ۲۰۰۳ توسط دن براون نوشته شده است. کتاب، داستان یک نماد شناس به نام رابرت لانگدونم

کد داوینچی

کد داوینچی رمانی معمایی-کارآگاهی ست که در سال ۲۰۰۳ توسط دن براون نوشته شده است. کتاب، داستان یک نماد شناس به نام رابرت لانگدونم و یک رمز شناس به نام سوفی نوو را بعد از یک حادث شدن قتلی در موزه ی لوور پاریس، درست زمانیکه آنها درگیر یک نبرد مابین دیر صیهون و اپوس دئی برسر محتمل بودن ازدواج مسیح با مریم مجدلیه می شوند را دنبال می کند. عنوان رمان، از میان تمام موارد، به پیدا کردن اولین قربانی قتل در گالری بزرگ لوور که به صورت عریان و با ژست ترسیم معروف لئورنادو داوینچی، مرد ویترویوسی، درحالیکه پیغامی مرموز بر پشت بدنش نوشته و همچنین یک پنج ضلعی بر روی سینه اش از خون خود او کشیده شده می پردازد.

این رمان یک تاریخ مذهبی متناوب که تمرکز طرح اصلی آن پادشاهان مروونژی فرانسوی هستند که خود از اصل و نسب عیسی مسیح و مریم مجدلیه نزول کردند را می کاود. ایده ها از کتاب افشای زائر بیت المقدس نوشته ی سلیو پرینس (١٩٩٧) و کتاب هایی از مارگارت استاربرد گرفته شده اند. کتاب همچنین به خون و شراب مقدس (١٩٨٢) اشاره می کند اگرچه دان براون متذکر شده که این کتاب به عنوان سند تحقیقات استفاده نشده است.

کد داوینچی اشتیاقی همه گیر را در حدس و گمان های مربوط به اسطوره ی شراب مقدس و نقش مریم مجدلیه در تاریخ مسیحیت را برانگیخت. اگرچه این کتاب به صورت گسترده توسط مذهبیون مسیحی به عنوان یک حمله و تهدید برای کلیسای کاتولیک رم محکوم و همچنین همواره به دلیل عدم تطابقات تاریخی و علمی مورد نقد واقع شده است. با این وجود این رمان در سطح جهانی پرفروش ترین کتابی شد که ٨٠ میلیون کپی از آن تا قبل سال ٢٠٠٩ فروخته و همچنین به ٤٤ زبان ترجمه شده است. ادغام سه ژانر کارآگاهی، هیجان انگیز و تخیلی خیانت آمیز که درواقغ رمان دوم براون به دلیل دربرداشتن شخصیت رابرت لانگدون است: رمان اول او با نام فرشتگان و اجنه در سال ٢٠٠٠ بود. در نوامبر سال ٢٠٠٤، انتشارات راندوم هاوس نسخه ی تصویری خاصی همراه با ١٦٠ تصویر منتشر کرد. در سال ٢٠٠٦، فیلمی اقتباسی توسط شرکت سونیز کلمبیا پیکچرز پخش شد.

در این رمان، سر لی تی بینگ برای سوفی نوو اینطور شرح می دهد شخصی که در تابلوی شام آخر لئوناردو داوینچی در سمت راست مسیح کشیده شده است یوحنای رسول نیست بلکه بدون شک مریم مجدلیه ست.

تی بینگ همچنین می گوید غیاب یک جام در تابلوی لئورنادو به این معنی ست که لئورنادو از اینکه مریم مجدلیه حامل خون مسیح و دارای شراب مقدس است مطلع بوده. او همچنین شرح می دهد که این ایده از روی فرم حرف وی لاتین که به پیروی از وضعیت بدنی مسیح و مریم شکل گرفته – حرف “وی” نشانه و سمبل تقدس زنان است – تایید می شود.

همچنین عدم حضور یوحنای رسول در این تابلو با دانستن این مطلب که یوحنا نیز منسوب به “مریدان عشق مسیح” است، که می تواند یک نشانه برای مریم مجدلیه باشد، قابل توضیح است. این کتاب به این نکته که طرح رنگی لباس آن ها وارونه است نیز اشاره می کند، به این صورت که: مسیح کت کوتاه قرمزی همراه با ردای شاهانه ی بلند آبی پوشیده است در حالیکه مریم مجدلیه دقیقن معکوس آن را به تن دارد.

امتیاز دهی

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.