معرفی کتاب غول مدفون نوشته کازئو ایشی گورو


0
معرفی کتاب غول مدفون نوشته کازئو ایشی گوروReviewed by پرستو آشتیان on Apr 26Rating: 4.5معرفی کتاب غول مدفون نوشته کازئو ایشی گورو | پیشنهاد کتاب کتابیسمکتاب غول مدفون جدیدترین و تا به امروز آخرین اثر کازئو ایشی گورو نویسنده‌ی به نام معاصر است. در سال 2015 زمانی که ده سال از انتشار آخرین کتاب ایشی گورو؛ هرگز

کتاب غول مدفون جدیدترین و تا به امروز آخرین اثر کازئو ایشی گورو نویسنده‌ی به نام معاصر است. در سال ۲۰۱۵ زمانی که ده سال از انتشار آخرین کتاب  ایشی گورو؛ هرگز رهایم مکن، می‌گذشت این کتاب در بحبوحه اشتیاق شدید و انتظار طولانی خوانندگان منتشر شد. تقریباً تمامی اهالی ادبیات و کتابخوانان مشتاق بودند بدانند این نویسنده‌ی تحسین‌شده پس از این همه سال چه چیزی در کتاب جدیدش نوشته است. ولی آیا غول مدفون عطش هواداران ایشی گورو را برطرف کرده است یا خیر؟ پاسخ‌ها به این سوال ضد و نقیض است.
غول مدفون یک کتاب فانتزی است، اما نه مانند بازی تاج و تخت یا ارباب حلقه‌ها، در داستان با المان‌هایی مانند دیوها و اژدها روبرو می‌شویم اما روح و قلب داستان در واقع فانتزی نیست. داستان در حدود قرن ششم در بریتانیا روایت می‌شود. در ابتدا با شرایط حاکم بر کتاب آشنا می‌شویم، دوران پس از شاه آرتور که ساکسون‌ها و برایتون‌ها در صلحی ظاهری در جوار یکدیگر زندگی می‌کنند. شخصیت‌های اصلی که در ابتدا با آنها روبرو می‌شویم اکسل و بیئتریس زوج سالخورده‌ی برایتونی هستند که با عشق و علاقه با یکدیگر زندگی می‌کنند اما رفتار اهالی دهکده با آنها خوب نیست، کودکان آنها را تمسخر می‌کنند و جامعه آنها را از داشتن شمع در خانه نهی می‌کنند.
به زودی متوجه چیز عجیبی در بین مردم می‌شویم و آن یک فراموشی مداوم است. در حدی که اکسل و بیئتریس در ابتدا نمی‌دانند هرگز فرزندی داشته‌اند یا خیر و اینکه چه بر سر او آمده است. در نهایت آنها تصمیم می‌گیرند که باید راهی سفر شوند چون پسرشان در روستای دیگری انتظار آنها را می‌کشد و آنجا آنها با آسودگی می‌توانند به زندگی ادامه دهند و این سفر آغاز یک سری ماجراهاست که به علت پدید آمدن مه فراموشی در بین مردم و از بین بردن آن ختم می‌شود. در طول داستان صحنه‌هایی ازخاطرات ناقص برای اکسل و بیئتریس زنده می‌شود که برخی از آنها بیانگر لحظاتی تلخ و تاریک هستند. آنها نمی‌دانند که در طول این سال‌ها چه بر رابطه‌شان گذشته است یا اینکه جرئت رویارویی با واقعیت‌ها را دارند یا خیر و اگر تمام خاطرات خود را به یاد بیاورند هنوز هم یکدیگر را دوست خواهند داشت؟

 عنوان غول مدفون در واقع استعاره‌ای برای مسائل بزرگ و مهم فراموش‌شده و خفته است. این غول‌های مدفون هم در رابطه بین اکسل و بیئتریس وجود دارند و هم در رابطه بین ساکسون‌ها و برایتون‌ها، در پایان متوجه می‌شویم که عده‌ای اصرار به مدفون ماندن غول دارند و عده‌ای دیگر با عزمی جزم به سوی بیدار کردن این غول می‌روند. ایشی گورو در این باره می‌گوید همیشه سعی کرده‌ام در کتاب‌هایم درگیری انسان‌ها با خاطرات شخصی‌شان را به تصویر بکشم و همچنین اینکه آنها نمی‌دانند چه زمانی باید از گذشته فرار کنند و چه زمانی باید با آنها روبرو شوند. اما چیزی که همیشه می‌خواستم انجام بدهم صحبت از این کشمکش‌ها در سطح جامعه بوده است، تقریباً تمام کشورها غول‌هایی مدفون دارند.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.