معرفی کتاب سمفونی مردگان نوشته عباس معروفی

0
4871
رمان سمفونی مردگان نوشته عباس معروفی
رمان سمفونی مردگان نوشته عباس معروفی
معرفی کتاب سمفونی مردگان نوشته عباس معروفیReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Sep 18Rating:

کم تر کسی پیدا می شود که اهل کتاب باشد و نام رمان معاصر سمفونی مردگان ، اثر فاخر عباس معروفی را نشنیده باشد.سمفونی مردگان در شهر اردبیل و در خانواده ای ترک زبان در حوالی سالهای ۱۳۱۰ تا  ۱۳۳۰ مصادف با وقوع جنگ جهانی دوم روایت میشود . شخصیت اصلی داستان ، آیدین ، شاعر جوانی است که پدر سنتی اش هیچ جوره درکش نمی کند و دائما لطافت های رفتاری آیدین را مورد شماتت قرار می دهد . اورهان ، پسر مورد علاقه‌ی پدر و دنباله روی عقاید سنتی اوست . و دائم در تلاش است که تناقضات برادر شاعر مسلکش را به نوعی مورد تمسخر قرار دهد و او را دیوانه خطاب کند تا بتواند ارث و میراث پدر را کاملا تصاحب کند .

آیدا ، خواهر بیزار از جامعه مرد سالاری  ، مادر که نماد زنی است حافظ سنگر فرزندانش در برابر پدر و همینطور مظلومیت زنانی در بستر جامعه سنتی  ، سورملینا دختری ارمنی که عشق را مهمان دل ِ آیدین کرده ،  و یوسف برادر آیدین و اورهان که آرزوهای دست نیافتن اش  را ، قدر پریدن از حیاط پنجره نزدیک می داند..از دیگر شخصیت های این داستان پرکشش هستند.

داستان در چهار موومان (که اصطلاحی است در موسیقی )تعریف می شود و در موومان های مختلف شاهدآن هستیم که چهار راوی قصه را پیش می بردند: اورهان ، آیدین ،سورمه و  دانای کل که حجم بیشتر  داستان توسط اورهان و دانای کل روایت می شود.

نویسنده سعی دارد  تفاوت دیدگاههای پدران و پسران را از یک طرف و اختلاف برادران را از طرفی دیگر نشان دهد ودر روند داستان به خوبی شاهد هستیم که چگونه صفات غیر انسانی همچون کینه ، حسد ، طمع ، خرافات ، خودخواهی، آدم های داستان را به وادی ِ نابودی می کشاند و دیگری را قربانی می کند. به نوشته برخی منتقدان این اثر شباهت‌هایی با اثر ویلیام فاکنر ، خشم و هیاهو دارد

این کتاب در سال ۲۰۰۱ از طرف بنیاد انتشارات ادبی فلسفی سور کامپ جایزه گرفته و تا کنون به دو زبان آلمانی و انگلیسی نیز ترجمه شده است

3.67/5 (6)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.