معرفی کتاب سیبیل نوشته بنیامین دیزرائیلی

1
2881
سیبیل یا دو ملت، نوشته‌ی بنیامین دیزرائیلی
سیبیل یا دو ملت، نوشته‌ی بنیامین دیزرائیلی
معرفی کتاب سیبیل نوشته بنیامین دیزرائیلیReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Jun 14Rating:

رمان سیبیل یا دو ملت نوشته شده در ۱۸۴۵، با مسایل داغ سیاسی روز سرو کار داشت. به ویژه، بنیامین دیزرائیلی که دو دوره در سال‌های ۱۸۶۸ و از ۱۸۷۴ تا ۱۸۸۰ نخست وزیر انگلستان بود، رمان را در مورد تفاوت سطح طبقات درآمدی و تفاوت‌های زیاد زندگانی  اغنیا و فقرا در بریتانیا نوشته است. زمین داران ثروتمندی که فراتر از تصورات، از زندگی کام جویی می‌کردند و طبقه کارگر فقیری که مجبور به تحمل شرایط بسیار نامطلوب بودند.

دیزرائیلی نظرات خود را در قالب رمانی با دو داستان هدایت می‌کند. داستان اصلی در مورد عشق چارلز اگرمونت به سیبیل جرارد جوان است. این داستان در میان توصیف زندگی روزمره کارگران و طبقه متوسطی که بار صنایع و اقتصاد بریتانیا را به دوش می‌کشند، جریان دارد. در نهایت هر دو داستان در هم تنیده می‌شود و با خوشبینی به پایان می‌رسد.

دیزرائیلی عنوان فرعی دو ملت را برای رمان خود برگزید تا نشان دهد که ملت بریتانیا به تلخی به دو طبقه از افراد با سطح درآمد و زندگی کاملا متفاوت تقسیم شده بود. او سرخوردگی خود را از حکومت اشرافی قدیمی که بین فقرا و اغنیا شکاف ایجاد کرده است، نشان می‌دهد. از نظر دیزرائیلی جنبش منشورگرایی، همانند نظرات کارلایل، حرکتی مردمی اما فاقد رهبر بود. او می‌خواست آن را به عنوان “درخواست مردم برای یک رهبر نجیب و قانونی” نشان دهد.

سیبیل در این رمان نه تنها ناراحتی خود را از فقر شهری و روستایی نشان می‌دهد، بلکه سعی دارد تا راه‌های چگونگی از بین بردن دو ملت تقسیم شده به ملتی واحد را نشان دهد و به همین منظور اصلاحات پیشنهاد شده توسط محافظه کاران را به عنوان راه‌حل مطرح می‌نماید.

اگرچه طرح داستانی رمان سیبیل ممکن است دور از ذهن به نظر برسد و یا شخصیت‌های داستان چندان مستحکم نباشند اما استعداد دیزرائیلی در رمان به خوبی جلوه کرده است. به عنوان مثال صحنه آغازین رمان یکی از این جرقه‌های استعداد اوست. به علاوه، تصویر او از زندگی‌های مخوف و تاریک در شهر صنعتی شمالی، زنده و به یاد ماندنی است.  

5/5 (1)

امتیاز دهی

یک دیدگاه

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.