معرفی کتاب تا در محله گم نشوی نوشته پاتریک مودیانو

معرفی کتاب تا در محله گم نشوی نوشته پاتریک مودیانو

0
641
معرفی کتاب تا در محله گم نشوی نوشته پاتریک مودیانو | پیشنهاد کتاب کتابیسم
معرفی کتاب تا در محله گم نشوی نوشته پاتریک مودیانو | پیشنهاد کتاب کتابیسم
معرفی کتاب تا در محله گم نشوی نوشته پاتریک مودیانوReviewed by پرستو آشتیان on Oct 2Rating: 5.0معرفی کتاب تا در محله گم نشوی نوشته پاتریک مودیانو | پیشنهاد کتاب کتابیسم تا در محله گم نشوی عنوان یکی از کتاب‌های نوبلیست فرانسوی پاتریک مودیانو است. پاتریک مودیانو در سال 2014 برنده جایزه نوبل ادبیات شد و این کتاب هم در سال 2014

تا در محله گم نشوی عنوان یکی از کتاب‌های نوبلیست فرانسوی پاتریک مودیانو است. پاتریک مودیانو در سال ۲۰۱۴ برنده جایزه نوبل ادبیات شد و این کتاب هم در سال ۲۰۱۴ منتشر شده است پس اگر تا در محله گم نشوی را صرفا به خاطر جایزه نوبل نویسنده‌اش می‌خوانید آنچه که به جایزه نوبل منجر شده است را در این کتاب نخواهید یافت! و باید در آثار قدیمی‌تر مودیانو سراغ آن را بگیرید. جایزه نوبل به مودیانو کمک کرد تا آثارش در سراسر دنیا خواننده داشته باشد، آثاری که نوآوری و فضای رمزآلود خاص خودشان را دارند.

مودیانو در جایی گفته است که گاهی اوقات احساس می‌کند که او فقط یک کتاب را دوباره و دوباره می‌نویسد. در واقع هم بین کتاب‌های او شباهت‌های زیادی وجود دارد که شاید مهم‌ترین آنها موضوع قابل اعتماد بودن خاطرات است. منظور تنها فراموش کردن اسامی افراد و کارها نیست؛ بلکه خاطره‌ی رویداهایی دور و نزدیک که برخی از آنها در لحظه گم شده‌اند و به فراموشی پیوسته‌اند و برخی از واقعیات با رویاها در هم تنیده شده‌اند که مرز بین رویا بودن یا واقعی بودن آن خاطره دیگر ملموس نیست.

مودیانو مشخصا درگیر این سوال سنتی اگزیستانسیال است که من چه کسی هستم؟ در کتاب‌هایش او بیش از همه چیز به دنبال پاسخی برای این سوال در خاطرات کنکاش می‌کند. مسئله‌ی هویت از اساسی‌ترین مسائلی است که مودیانو به آن توجه دارد. او همواره این تفکر را به تصویر کشیده است که زادگاه یا جایی که به آن متعلق هستید بخش جداناپذیری از هویت شما و اینکه چه کسی هستید به شمار می‌آید.

معرفی کتاب تا در محله گم نشوی نوشته پاتریک مودیانو | پیشنهاد کتاب کتابیسم
معرفی کتاب تا در محله گم نشوی نوشته پاتریک مودیانو | پیشنهاد کتاب کتابیسم

ژان دراگان شخصیت اصلی رمان تا در محله گم نشوی به تنهایی زندگی به دور از دنیا و خاطراتش از آن را می‌گذراند. تلفن او که به ندرت پیش آمده زنگ بخورد به صدا درمی‌آید و مرد آن سوی خط –ژیل اتولینی- خواستار قرار ملاقاتی است تا دفترچه تلفنی که پیدا کرده است و متعلق به ژان دراگان است به او پس بدهد. ماجرا به این جا ختم نمی‌شود ژان دراگان درگیر ماجراهایی می‌شود که او را وادار می‌کند چیزهایی از گذشته به خاطر بیاورد. این به یادآوردی خاطرات از اسامی شروع می‌شود، اسامی که اول هیچ معنایی برای او ندارند و هیچ تصویری از آنها ندارد اما رفته رفته به سرنخ‌هایی در پس ذهنش می‌رسد که به اسم آنی آستران ختم می‌شود.

5/5 (2)

امتیاز دهی

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.