معرفی کتاب سللاخ خانه شماره پنج نوشته کورت ونه‌گات


0
معرفی کتاب سللاخ خانه شماره پنج نوشته کورت ونه‌گاتReviewed by آیلار بهرامی on Jul 23Rating:

سلاخ خانه شماره پنج  به زعم عده ای بهترین اثر “کورت ونه گات جونیر“نویسنده معاصر آمریکایی و در زمره آثار پست مدرن قرن بیستم می باشد.

این اثر ونه گات فصل های کوتاهی دارد که عملا داستان از فصل دوم آغاز می شود و فصل اول کتاب در واقع مقدمه ای است که خود نویسنده در رابطه با چگونگی پرداختن به این اثر ارائه داده است.

سلاخ خانه شماره پنج را از جمله بهترین نمونه های آثار فراداستانی و یا همان متافیکشن” می خوانند، به عبارتی داستانی است درباره داستان دیگر.ونه گات برای روایت داستان از زاویه دید چند گانه بهره جسته است،زاویه دید اول شخص که با توجه به ماهیتش رمان را به نوعی خاطره شخصی تبدیل می کند و زاویه دید سوم شخص و راوی دانای کل که به بیان و تحلیل وقایع اجتماعی می پردازد.آثار ونه گات معمولا برگرفته از تجربه زیسته خودش است که این کتاب نیز از این امر مستثنا نیست.

ونه گات خود شاهد بمباران”درسدن” در جنگ جهانی دوم توسط متفقین بود و دغدغه اصلی نویسنده در این کتاب به تصویر کشیدن وقایع آن بمباران هولناک و تقبیح جنگ است. ونه گات با سفر در زمان داستانش را روایت می کند ،شیوه روایت داستان هم به صورت خطی است و هم غیر خطی.در قسمت هایی از روایت که شخصیت داستان به بیان خاطرات خود از جنگ می پردازد داستان به طور خطی روایت می شود و در مواقعی که راوی به حوادث زندگی شخصیت داستان قبل و بعد از جنگ می پردازد به صورت غیرخطی بیان می شود.


Like it? Share with your friends!

0

One Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.