زندگی‌نامه و معرفی آثار سیمین دانشور

0
879
سیمین دانشور
سیمین دانشور
زندگی‌نامه و معرفی آثار سیمین دانشورReviewed by پرستو آشتیان on Apr 29Rating:

سیمین دانشور را اولین بانوی داستان نویس حرفه‌ای در ایران می‌دانند. او در خانواده‌ای تحصیل‌کرده و فرهنگی در شیراز متولد شد، تحصیلات آکادمیک خود را تا مقطع دکترا در دانشگاه‌های تهران و استنفورد آمریکا به پایان رساند و سالها به تدریس در هنرستان هنرهای زیبا و دانشگاه تهران پرداخت. او در جوانی با جلال آل احمد، نویسنده‌ی سرشناس ازدواج کرد اما همیشه هویت نویسندگی مستقل خود را حفظ کرد و در سایه‌ی شهرت همسرش قرار نگرفت.

دانشور در سالهای ابتدایی برای رادیو تهران و روزنامه ایران با نام مستعار شیرازی بی‌نام مقاله می‌نوشت. اولین مجموعه داستان او به نام آتش خاموش در سال ۱۳۲۷ منتشر شد که تمامی داستان‌های آن در پی نتیجه‌گیری اخلاقی و عمدتاً با زاویه دید دانای کل نوشته شده‌اند. این مجموعه در آن دوران نظر و توجه بسیاری را جلب کرد و باعث مطرح شدن نام سیمین دانشور در دنیای داستان‌نویسی شد، اما بعدها او اجازه انتشار مجدد کتاب را نداد زیرا آن را در مقایسه با سطح نویسندگی جدیدش بسیار ابتدایی می‌پنداشت.

شهری چون بهشت دومین مجموعه داستان او به طور کامل بیانگر تحول سبک و سیاق نوشتاری دانشور می‌باشد و انتشار آن در سال ۱۳۴۰ شهرت او را چند برابر کرد. در این کتاب نقش خواننده در درک داستان در نظر گرفته شده و کنکاش در دنیای درونی شخصیت‌ها به خواننده واگذار شده است. پختگی و پیچیدگی داستان‌سرایی سیمین دانشور در سال ۱۳۴۸ و با انتشار رمان محبوب سووشون به اوج خود رسید. این کتاب از پرفروش‌ترین آثار در ادبیات داستانی ایران به شمار می‌رود.

سیمین دانشور به سبک رئالیسم ارادت خاصی داشته و سیر تحولی نوشتار او را می‌توان از رئالیسم به مدرنیسم دانست. در کارهای ابتدایی، احساسات درونی شخصیت‌ها محور اصلی بودند ولی با تکامل قلم این نویسنده، مسائل فرهنگی و اجتماعی و روابط بین شخصیت‌ها در سطح یک جامعه در کانون توجه می‌باشند. صاحب‌نظران شخصیت‌پردازی و نثر روان را ویژگی بارز آثار دانشور دانسته‌اند. مسائل تاریخی و بعضاً اساطیری نیز یکی از اجزاء مورد استفاده دانشور در بیان داستان می‌باشند.

وی یکی از مترجمان مطرح زمان خود نیز به شمار می‌رود و به عنوان مترجم آثار چخوف، شاو، هاثورن، شنیتسلر شناخته می‌شد. سایر آثار منتشر شده از وی شامل مجموعه داستان‌های به کی سلام کنم؟، از پرنده‌های مهاجر بپرس و رمان‌های جزیره‌ی سرگردانی و ساربان سرگردان می‌باشد، همچنین آخرین رمان نوشته شده توسط این نویسنده ارزشمند با نام کوه سرگردان، مفقود شده و تلاش‌ها برای یافتن آن ادامه دارد. او در سال ۱۳۹۰ به خاطر کهولت سن و بر اثر بیمار آنفولانزا درگذشت.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.