معرفی کتاب شاتر آیلند | جزیره شاتر نوشته دنیس لهین

معرفی کتاب شاتر آیلند | جزیره شاتر نوشته دنیس لهین

0
1495
کتاب جزیره شاتر نوشته دنیس لهین
کتاب جزیره شاتر نوشته دنیس لهین
معرفی کتاب شاتر آیلند | جزیره شاتر نوشته دنیس لهینReviewed by کاوه رعدی on Apr 29Rating:

شاتر آیلند (۲۰۰۳) یا جزیره شاتر پر فروش‌ترین کتاب نویسنده‌اش یعنی دنیس لهین است که اخیرا توسط نشر چشمه ترجمه و به چاپ رسیده است، از افراط مترجم در مقدمه کتاب که بگذریم، ترجمه نسبتا خوبی از کتابی که شایسته انتخاب توسط یکی از بزرگترین کارگردانان تاریخ سینما برای ساخت فیلم اقتباسی بوده است، صورت گرفته. مارتین اسکورسیزی در سال ۲۰۱۰ نسخه‌ای سینمایی از این رمان زیبا به تصویر کشید که مورد ستایش شمار قابل توجهی از منتقدان واقع شد اما بختی در دریافت جوایز نداشت، رمان آن قدر از لحاظ داستانی دارای کشش است که کانال HBO نیز در سال ۲۰۱۴ تصمیم به تولید سریالی بر اساس آن گرفت.

زمان ماجرایی که در شاتر آیلند اتفاق می‌افتد به دوران مک‌کارتیسم در آمریکا بر می‌گردد، رعب و وحشت ایجاد شده و زیاده‌روی در تحقیقات بر روی روح و روان مجرمان و مخالفان حکومت، بازه زمانی روایت از چند روز فراتر نمی‌رود با این حال وقایع آنچنان گزیده و بجا روایت می‌شوند که شما احساس نمی‌کنید که مشغول مطالعه یک رمان نسبتا قطور هستید به عبارت دیگر علیرغم اینکه بازه زمانی رمان از سه چهار روز فراتر نمی‌رود و شما در حال خواندن رمانی با بالغ بر چهارصد صفحه هستید، توصیفات شما را آزار نمی‌دهد و به سادگی با روند اتفاقات همراه می‌شوید.

جذابیت ادبی این رمان به اندازه‌ای هست که کسانی که با دیدن فیلم از ماجرای اصلی و آنچه در پایان قرار است رخ دهد، آگاهند باز هم بتوانند از خواندن آن لذت ببرند. پایان ماجرا بدون شک برای کسی که فیلم شاتر آیلند را ندیده باشد، بسیار هیجان انگیز خواهد بود، خواننده غافلگیر می‌شود با وجود اینکه راهنمایی‌هایی در اواخر داستان دریافت می‌کند و نهایتا این غافگیری توام با احترام به نویسنده است، خواننده احساس نمی‌کند که نویسنده وی را بازی داده، به شعورش توهین کرده و به اصطلاح عامیانه، سرکارش گذاشته است، بلکه همه چیز را باور می‌کند.

تمایل ندارم وارد جزئیات و حتی کلیات آکسیون رمان شوم چراکه به آن لطمه خواهم زد، پس به شما پیشنهاد می‌کنم چه فیلم این رمان را دیده‌اید و چه ندیده‌اید اگر به رمانی با محتوای درام ماجراجویانه در فرمی ساده علاقه‌مندید، شاتر آیلند انتخاب سرگرم کننده‌ای خواهد بود.

4.5/5 (2)

امتیاز دهی

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.